| CattanyMihai778 a întrebat:

Salut, vreau sa cumpar o casa si ce trebuie sa verific ca sa nu ma trezesc dupa un timp cu X mostenitor(cu vreo teapa)?
E cartea funciara de ajuns sau sa ma interesez si la primarie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe langa extrasul de carte funciara vanzatorul mai trebuie sa prezint la notarul public si actul de proprietate asupra casei (contract de vanzare-cumparare, contract de donatie, certificat de mostenitor, act de receptie finala, etc, dupa caz).
Daca actul de proprietate corespunde cu inscrierea din Cartea funciara atunci este in regula, daca nu corespunde notarul public nu va autentifica contractul de vanzare-cumparare.

| CattanyMihai778 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns, dar cred ca depinde de cat de bun este notarul alfel nu ajungeau persoane in instanta intre cumparator si mostenitor(i), aicea cred ca se face de vina notarul(care trebuie dat in judecata)de asta am si intrebat pe langa ce verifica el ce as putea eu verifica de exemplu la primarie, sa nu ma trezesc ca alti?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Ce ti-am spus ca verifica notarul poti verifica si tu.
La primarie nu este tocmai exact, acolo poti vedea cine a platit impozitul si inscrierea la impozit poate fi si pe baza de declaratie proprie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De treaba asta e raspunzator notarul la care incheiati contractul de vinzare/cumparare. Sau tu vrei sa cumperi casa pe baza unei hirtii de mina facuta cu un vecin martor? big grin

| RKBlue a răspuns:

Lucrurile astea se rezolva la notariat.