| minix20 a întrebat:

Salut, vreau sa ma angajez acum la 15 ani, o nelamurire am, iau minim pe economie unde e cazul sau iau alt procent pe un salariu de adult?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, de regula vei primi salariul minim raportat la 6 ore de munca pe zi, acesta fiind timpul de lucru pentru minori (15-18 ani) prevazut de Codul muncii.
Te poti angaja de la 15 ani numai cu acordul parintilor si daca esti apt medical. Doar de la 16 ani te poti angaja singur.

| Violleta2022 a răspuns:

Copii minori de 15 anisori se pot angaja NUMAI cu consimtamantul scris al ambilor parinti si numai part time, sau program foarte scurt 4-6 ore

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 15 ani nu poti lucra cu norma intreaga, deci vei lua echivalentul minimului pe economie pentru maxi 6 ore lucrate pe zi

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Și școala? Vrei sa faci mai târziu la seral școala? Toate lucrurile își au vremea lor. Acum e vremea scolii.

| mont a răspuns:

In primul rând trebuie văzut dacă te angajează cineva cu forme legale. Dacă e la negru te plătește cât vrea patronul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să te angajezi numai patru sau șase ore și numai dacă vine un părinte cu tine să semnați.

| minix20 explică:

Mentionez ca vreau doar pe timpul verii