| Nicaa a întrebat:

Salut, vreau sa ma apuc de școala de șoferi înainte de împlinirea vârstei de 18 ani, pot da examenul scris după terminarea școlii? Țin sa Menționez ca mai am 60 zile pana la împlinirea vârstei

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de conducere se poate incepe cu 3 luni inainte de indeplinirea varstei minime prevazute pentru respectiva categorie, asa ca o poti incepe de pe acum. Examinarea se poate sustine abia dupa implinirea varstei, daca este vorba despre categoria B atunci dupa ce implinesti 18 ani.

2 răspunsuri:
| Nicaa explică:

Pai am întâlnit cazuri care au dat înainte de 18 ani examenul scris, iar orașul după împlinirea vârstei

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nicaa):

Nu este adevarat pentru categoria B, se poate sa fi dat pentru alte categorii, de ex. categoriile AM, A1 si B1 se pot obtine de la 16 ani.