| Florin_Zdupx_1998 a întrebat:

Salut.

Vreau sa va intreb ce pot face in privinta in care am luat bataie la scoala, mai ales fara nici un motiv. 2 Mari Cocalari jegosi si lasi de a 11-a eu fiind a 9-a au sarit sa ma bata asa ca sa de-a ei mare pe holu scolii, eu fiind a 2-a victima, a mai fost batut unu dar dimineata tot de ei. Dupa ce am incasat un pumn in tampla am cazut jos, creca nu mai stiam ce e cu mine dupa pumnu ala, dupa care la pamant am incasat 3 picoare in cap, 1 in burta, dupa nu mai stiam ce e cu mine, am plecat la politie cu un coleg, camerele de pe hol au surprins momentul, mi s-a zis sa fac certificat medico-legal. Nu prea pot sa mananc nimic, ma doare ingrozitor obrazu, capu zici ca imi explodeaza.

Deci ce as putea face înafara de certificat medico-legal, ca am inteles ca cu el trebuie sa dai in judecata, ceea ce nu vreau sa ajung pana aici, alte solutii ar fi? Am inteles ca mai e o cale sa fac o simpla plangere pentru Agresiune FIzica, si sa primeasca o amenda + o sanctiune din partea scolii.

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Sa de-a ei mare? creca?

bai copile. in afara ca limba romana te bate alaturi de colegi ai cam 2 lucruri de facut:
odata ajuns la politie, faci certificatul medico legal sa ii dai in judecata. altfel nu patesc nimic si tu ramai cu bataia luata.
infractiunea de loviri si alte violente este cu plangere prealabila, aia pe care trebuie sa o faci tu, la care se adauga certificatul medico legal. vrei sa ii tragi la raspundere, este singura ta metoda. plangerea asta, te duci cu ei in judecata, dovezi si martori ai pentru incriminarea lor si o sa primeasca amenda penala (nu cred ca se va ajunge la inchisoare avand cazierul curat cei 2) + exmatriculare mai mult ca sigur.

deci, alege: ramai cu bataia si nu faci nimic sau iti faci certificatul, depui plangere penala pentru loviri/vatamare corporala, in functie de ce iti iese pe certificat si te duci in instanta cu ei sa te tina minte toata viata ca violenta pateaza cazierul. si cu un cazier patat le strici tot viitorul in sensul de functii importante.
odata o plangere penala depusa la politie, trimiterea in judecata va aduce raspunderea si in plan administrativ la scoala, si anume exmatriculare

| Florin_Zdupx_1998 explică (pentru JohnnyBi):

Nu stiu unde am scris gresit, totusi merci de raspuns.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Florin_Zdupx_1998):

Pai ti-am zis eu ce ai scris gresit, acum tu afli de ce e gresit.

daca ramai cu bataia luata esti un prost. fa-o legal, da-i in judecata, cere-le daune morale de 500-10000 euro (alege instanta nivelul la care se ridica paguba psihica si fizica suportata de tine). nu lasa golania sa castige. arata-le ca tu batut iesi de 10 ori mai castigat decat ei ca "pumnii mei nu are minte". cu voi, generatia noua, se schimba tara asta de rahat. si de batausi nu are nimeni nevoie. sa fi avut un fiu sa imi vina batut acasa de 2 mucosi le scoteam parintilor din conturi si ultima fisa ca daune morale, le bagam si puslamalele in inchisoare sa le patez cazierul (ca sa le rup dintii m-ar face pe mine unul din ei)

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa obtinerea certificatului medico-legal poti depune o plangere penala pentru lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"ART.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
  (3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| KodrutZ a răspuns:

Ar trebui sa fie reclamata si scoala in primul rind. Daca zici ca se mai intimplase o data in ziua respectiva, ce draq faceau profesorii? Scoate certificat medico legal si da-i pe idioti in judecata. Nu de alta, dar lovitura de la cap se poate agrava in timp. Ar fi o idee sa faci rost si de filmari ca sa fie puse bine la dosar. Nu de alta, dar gindes-te ca ai putea sa crapi sau sa paralizezi peste ceva vreme si dobitocii aia sa ajunga la lovituri cauzatoare de deces. Cel mai bine intrebi la politie cum sa faci sa ii arzi cel mai tare.

| JohnnyBi a răspuns (pentru KodrutZ):

Rand, intamplase, nu face rost de filmari, le va cere politia sa le anexeze la dosar, deci sunt obligati prin lege sa le dea, nu trebuie sa le ceara el in mod deosebit, gandeste, lovituri sau violente cauzatoare de moarte ii zice la infractiune.

| KodrutZ a răspuns (pentru JohnnyBi):

"Palituri pricinuitoari di dat suflietu'."

| cristimihailov a răspuns:

Mergi de urgenta sa iei un certificat medico-legal.

Doar apoi poti sa mergi cu el la politie. Ma gandesc ca este deja prea tarziu, dar incearca.

Apoi mergi la politie si povesteste situatia. Acest lucru ar trebui sa fie cu cel putin unul dintre parinti.

Unul dintre parinti sa depuna o plangare la politie in numele tau, anexand copia certificatului si de asemenea sa depuna o plangere si la directorul scolii, in care sa se mentioneze si numarul plangerii depuse la politie.

Pe de cealalta parte vorbeste cu parintii tai sa gaseasca o firma de paza, sa plateasca doi bodyguards si sa ii aranjeze pe aia.

| Florin_Zdupx_1998 explică (pentru cristimihailov):

Nu e deloc tarziu, am timp 30 zile. Cat timp am leziunile.

| cristimihailov a răspuns (pentru Florin_Zdupx_1998):

Cel mai corect este sa mergi din vreme sau sa ai un motiv foarte bun pentru care intarzii.

Teoria spune ca judecatorul va trebui sa ia act de actiunea celorlalti si sa ii sanctioneze daca intr-adevar prin acest lucru se poate corecta ceva.

Daca insa este un act de razbunare din partea ta, mai greu un pic.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Florin,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| NoSound16 a răspuns:

Cea mai buna solutie certificatul si sa-i spui directorului sa-i exmatriculeze si sa stea un parinte cu tine in caz ca vrea sa se razbune

| Florin_Zdupx_1998 explică:

Scuzati ca m-am repetat.

| Crina_Sararu_1974 a răspuns:

Pai asta ar fi cel mai bun lucru...
Nu te complica mai mult doar plangerea + amenda e suficientwinking