| Face0ff a întrebat:

Salutare.
Acum o saptamana am luat permisul categoria B si voiam sa va intreb daca pot incepe alta scoala si sa dau pentru categoria C1.
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti incepe scoala si apoi sa sustii examinarea pentru obtinerea categoriei C1. Pentru categoria C1 nu se cere un anumit stagiu in categoria B, doar sa ai aceasta categorie.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 24^1
(1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a)pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;"

| Face0ff explică (pentru Ioandelasal):

Aa, pai asta stiam. Tot ce voiam sa stiu e daca pot sa incep C1 la o luna, sa zicem, dupa ce am fost admis la B

1 răspuns: