| Aicieunnume a întrebat:

Salutare,imi puteti spune va rog, ce pot sa conduc in afara de automobil cu categoria B, am permisul de 2 luni.Pot sa conduc un ATV, daca da cu ce specificatii.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu categoria B poti conduce si autovehicule care se incadreaza la categoria AM (mopede) si B1 (ATV) cu orice specificatii, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;"
P.S. Nu uita ca pana faci un an de la obtinerea permisului trebuie sa porti semnul de incepator, indiferent ca o sa conduci o masina, un moped sau un ATV.

| Aicieunnume explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult, ai fost de mare ajutor!

1 răspuns: