| AlexMarius98 a întrebat:

Salutare!
Ajutati-ma si pe mine va rog cu niste răspunsuri...
In data de 23.12. 2019 am fost oprit de un echipaj de politie pe un drum public.
Am fost testat cu aparatul etilotesc, rezultatul fiind 0.68 în aerul expirat urmând a fi dus la spitalul de urgente pentru a-mi recolta sange.
Am fost cooperativ cu agenții în fapt...
In luna august al acestui an am fost sunat de către un agent de politie sa merg sa dau o declarație si a ma înștiința cu privire la analizele de sange.
Am dat o declarație dupa care mi s-au spus probele de sange, acestea fiind 1.64 prima proba si 1.40 a doua proba.
Domnul de acolo mi-a spus ca ma va chema din nou la declaratie...
Vreau sa știu și eu care sunt pedepsele cele mai frecvente?
Cat durează judecata?
Se poate prescrie? Sau de poate clasa cazul?
Este un termen limita al cazului?
Va trebui sa dau din nou de permis?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai comis infractiunea de conducere sub influenta alcoolului. Conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
De regula, daca esti infractor primar (nu ai mai fost condamnat), pedeapsa poate fi amenda sau inchisoare cu suspendarea executarii. Pentru o pedeapsa mai mica este bine sa inchei un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul care supravegheaza urmarirea penala, daca inchei acordul pedeapsa se reduce cu o treime si judecata se termina mult mai repede.
Este greu de spus cat tine judecata, depinde de instanta, dar cu incheierea acordului se poate termina la primul termen de judecata.
In cazul tau nu cred ca s-ar putea prescrie, termenul de prescriptie a raspunderii penale la aceasta infractiune este de 5 ani. Nici nu cred ca s-ar clasa dosarul.
Termenul limita este cel de prescriptie.
Daca esti condamnat permisul se anuleaza si vei putea obtine alt permis daca reusesti la examinare. Examinarea o poti sustine dupa trecerea unei perioade de 6 luni de la executarea pedepsei amenzii ori a inchisorii sau la 1 an de la data ramanerii definitive a pedepsei inchisorii cu suspendarea executarii.
Ar fi bine sa vorbesti cu un avocat, care sa se intereseze de caz.
P.S. Ma mira foarte mult ca urmarirea penala nu s-a terminat dupa trecerea a 9 luni, fiind o cauza foarte simpla. Nu ai fost chemat la procuror pana acum?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe scurt, închisoare, probabil cu suspendare si anularea permisului