| BrainTwister a întrebat:

Salutare. Am avut o proprire pe cont pe care am achitat-o acum 2 săptămâni. Surpriza e ca la banca contul e încă blocat. Ca as avea nevoie de o adresa de ridicare a proprii. Ok, de luni îl sun pe nenea cu proprirea și nimic. Luni mi-a spus ca se face online, miercuri contul încă blocat. Cei de la banca nu știu nimic. Am fost la nenea la birou și mi-a garantat ca ma suna azi cum o rezolva. Eu lucrez în alt oraș, și nenea nu mai răspunde la telefon. Cardul meu e expirat iar banca nu îmi eliberează altul din acest motiv. Cum pot sa obțin aceasta adresa de ridicare a propriii? Având în vedere ca la birou la nenea, nu mă ajută nimeni si la telefon nu răspunde? Va mulțumesc anticipat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cand ai fost la el trebuia sa insisti sa-ti faca pe loc adresa de ridicare a popririi, era o chestie de maximum 5 minute dupa ce vedea dovada ca ai achitat suma.
De asemenea, daca poprirea a fost efectuata de banca trebuia ca banca sa-ti deblocheze contul imediat ce a retinut intreaga suma poprita, nu era necesar sa primeasca adresa de ridicare a popririi.
Scrie un mesaj biroul executorului judecatoresc si spune-i ca, daca nu ridica imediat poprirea, o sa-l dai in judecata si o sa soliciti daune, de asemenea ca o sa-l reclami la Camera Executorilor Judecatoresti si la Uniunea Nationala a Executorilor Judecatoresti.