| Alex_Petrescu_1995 a întrebat:

AM FOST ÎNȘELAT! Deși aș dori sa postez ceva pozitiv sunt nevoit sa fac opusul. Am postat un anunț pe Facebook ca aș avea nevoie de cineva care ma poate ajuta sa transport un autoturism in România. In urma acestui anunț am fost abordat pe messenger de o persoana cu o poza cu niște mașini la profil, fara poze cu o anumită persoană pe acel profil. Acesta mi-a făcut o ofertă foarte bună și urma ca a doua zi sa vina sa ridice autoturismul urmand sa il transporte in țară apoi urmand sa imi facă legătura cu șeful lui sa discut mai multe. Am discutat cu șeful(poveste lunga dar o sa încerc sa ma limitez), mi-a cerut avans i-am cerut o garanție, acesta mi-a trimis buletin și o factură întocmită de dânsul dupa care i-am trimis avans de 100£. Am stabilit ora și data fiind a doua zi de ridicare a mașinii acesta confirmând. A doua zi la ora respectiva l-am sunat și mi-a spus ca de fapt era vorba ca ridica masina a 3 a zi dimineața. Mi-am dat seama ca e vrăjeală dar eu i-am jucat jocul. Acesta nu a mai răspuns la telefon nici el si nici șoferul care mi l-a recomandat pe acesta ca fiind seful lui, încercând sa ma tot amâne. Am postat pe un grup pe Facebook buletinul acoperind datele împreună cu factura dupa care am fost contactat de mai multe persoane care au avut de-a face cu aceeași persoană si au fost înșelați cu diferite sume. Acel individ a cărui poza de buletin aparținea si a ajuns la mine m-a contactat și mi-a spus ca eu o sa fac pușcărie ca i-am publicat datele. Acesta dupa ce a realizat ca nu ma poate intimida a găsit tot felul de povești pentru a-l incrimina pe un prieten de-al lui care i-ar fi furat registrul de facturi impreuna cu stampila și poza de buletin și culmea, contul bancar pe care am trimis banii este pe numele persoanei din buletin. Acesta a fost de acord sa îmi trimita el banii, fara ca eu sa ii cer acest lucru, insistând ca eu sa ii trimit nr de cont fara ca el sa știe despre ce suma ar fi vorba (el știa de fapt cu ce suma am fost păgubit pentru ca el este in spatele înșelătorie). Dupa care l-am întrebat cum își va recupera el banii si mi-a spus ca are relații in poliție și ca o sa il bage în sperieți pe prietenul lui. Acesta mi-a confirmat in scris ca prietenul sau i-a furat de asemenea cardul pe care eu am trimis banii si ca el i-a creat acel cont ca să îl ajute ca el avea foarte multe datorii și ii opreau banii daca își deschidea cont (de ce ai deschide unei pers. în banca pe numele tău dacă știi ca acea persoana are multe datorii?)(orice om normal nu ar face asta, dar dacă se întâmplă în 5 min suni la banca și blochează contul in care esti titular, fiind o mare minciuna). Nimic nu se leagă in sensul în care nici nu știe sa minta. Se contrazice singur. Știu ca nu am procedat corect dar având buletinul aveam o siguranță mica ca il pot găsi în caz de țeapă, ceea ce s-a și întâmplat. Întrebarea mea este, cum îl pot face sa plătească pentru toți cei pe care i-a înșelat și care nu l-au putut găsi, legal? Țin sa menționez ca am toate dovezile necesare de la buletin, conversații care îl incrimineaza, persoane care îl cunosc și spun ca nu ar fi prima data când face asta, CUI-ul PFA-ului sub acelasi nume ca in buletin si contul in care am trimis banii pe același nume și conversații cu persoane care au fost înșelate si au mărturisit ca este aceeași persoană cu care eu am avut de-a face. Una dintre persoanele cu care am vorbit mi-a spus ca la ea s-a întâmplat acum aproape 2luni. In timpul asta cu siguranță a facut peste 20.000€ avand in vedere ca tot pe Facebook am descoperit ca avea mai multe conturi si mai multe numere de telefon, având mai multe anunțuri pe care le recomanda unul dupa altul. Fiind un ciclu continuu prin care avea foarte multe cereri in mare parte cereri de la persoane care aveau mare nevoie de ajutor cu transport pe care ii amagea sa le plătească sub pretext ca are oameni care așteaptă, aceștia fiind nevoiți sa plătească sume începând cu 130€ de pers urmand ca apoi sa fie lăsați sa astepte ore in șir după care sa le spună ca a facut soferul accident si sa ii tot amâne cu rambursarea banilor fara a avea un motiv legal si rămânând cu banii oamenilor. Cateva sfaturi aș avea nevoie cum sa procedez legal pentru a-l pune puțin la punct?
P.S.: un cunoscut de-al lui mi-a spus ca datele din buletin ar fi false si ca la adresa aceea nu ar fi niciun bloc ci numai case. Mulțumesc frumos.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa reclamatie la Politie!
Printeaza mesajele cu ei/ei si toate dovezile care le ai, inclsuiv copii dupa buletinul lui, dovada platii tale in contul ala bancar samd.
Sfatuieste si femeia aia care a fost inselata sa faca acelasi lucru.
Politia va incepe urmarirea penala si vor apare mai multi.

| anonimg a răspuns:

Faci reclamație la politie și îi încurajezi și pe cei bagubiti să facă la fel. Înregistrezi convorbirile telefonice, chiar dacă ele rămân înregistrate timp de 6 luni la firma telefonică din țară. Faci print screen la conversațiile de pe Facebook.

| Simpatic a răspuns:

Ce tot o lungesti asa ai scris un roman, mergi la politie depunde declaratie si acestia cu siguranta vor inainta catre Parchet cazul-ceea ce mi se pare de bun simt ca acest tip de gainari sa fie adusi in Instanta si judecati.
Stii vorba aceea cei care vorbesc mult fac putin! Tu cam pari din genul acesta, dovedeste contrariul si nu-i lasa sa scape pe acesti nemernici care din asta traiesc, apoi ii vezi cu vile si masini tari si uite ei au facut bani din necazul unor nefericiti!

| Violleta2022 a răspuns:

Hai totusi sa-ti spun un lucru: cand risti si aplezi la bisnitari, ai toate sansele sa ramai cu buzele umflate, fiindca nu sunt afaceri tocmai legale si tu stiai asta, deci ti-ai luat riscul cand i-ai contactat.
De ce nu ai contactat o firma legala, care face transporturi legale pe factura si ti-o asigura la transport?
Ai vrut sa scapi cu bani putini si ai ales ce era mia riscant, asadar, acum platesti acel pret al riscului.

Fiindca ai brut smecheier care de obicei, vine cu risc.
Poate te vei invatat de data asta, sa iei calea legala

| Mihaela2023 a răspuns:

Te ajută poliția dacă ai dovezi, nu inteleg de ce i-ai trimis bani unui străin. Dacă vorbeați față în fața era altceva dar așa să trimiți bani fără să cunosti omul

| Simpatic a răspuns (pentru Mihaela2023):

Si fata in fata poti fi escrocat daca ai incredere in cine nu trebuie

| VamosLoredana a răspuns:

Buna se poate afla cum se cheama baieti respectivi ca si eu am doi pe lista care cam tot cu ceva de genu a fost doar ca era meccanico acum