| SaVinaVara a întrebat:

Salut! Ce poate face o persoana rau intentionata cu o poza de pe cartea de identitate a altei persoane?
O ruda a trimis de curand o astfel de poza unei persoane necunoscute care i-a spus ca ii va aduce lemne si are nevoie de poza pentru a completa actele. Dupa ce poza a fost trimis a spus ca nu mai poate sa aduca, a gadit diverse scuze.
Ma gandesc ca poate sa deschida conturi la case de pariuri, altceva ce?
Sa puna alte anunturi dubioase pe net si sa ceara avans care doreste sa fie livrat pe datele furate? Se poate asa ceva? Doar cu o poza si fara sa fie respectiva persoana la ghiseu pentru a ridica banii?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate deschide conturi pe internet si sa insele diferite persoane sau sa comita alte fapte ilegale sau imorale.

| sweetys a răspuns:

Sa ia credte de la camatarii moderni, gen aia care iti dau mii de lei într-o saptamana, fara sa aduci dovada de angajare si un girant, care iti cer rata de doua ori pe luna si la final platesti mai rau ca la banca.

| SaVinaVara explică (pentru sweetys):

Nu cer si ei o verificare cu CI in mana?

| sweetys a răspuns (pentru SaVinaVara):

Nu. Suni si le dai toate informatiile, sau o poza de pe buletin si ei iti vireaza banii. Nu se complica, doar ca daca nu platesti la timp te ameninta sau te dau in judecata. Un fel de a imprumuta pe cineva (prieten, sau din familie)cu act notarial doar ca aici mai ai si dobanda.