| vreit a întrebat:

Salutare!
Am implinit vara aceasta 16 ani si as dori sa ma angajez la glovo/tazz.
Faza e ca nici una nu accepta daca ai sub 18 ani(mai nou nici tazz)
Daca fac angajarea asa zisa pe numele unui prieten si ma duc eu sa lucrez in locul lui apar ceva probleme cu legea?
(sunt si ceva controale sa verifice ca cine lucreaza?)
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Te-as sfatui sa incerci alte chestii decat sa lucrezi la Glovo/Tazz.Ai putea lucra cu acordul parintilor in alte locuri de munca.
Si eu am lucrat o perioada la Tazz dar nu am facut ci e stie ce bani.Si nu te-as sfatui nici pe tine sa lucrezi.
Am vorbit acum un an cu un sef de flota Tazz si mi-a zis ca se mai fac controale daca te vad cu ghiozdanul in spate.Bine controalele astea se fac sa ii prinda pe astia care lucreaza la negru.Pe inspectorii aia care te controleaza nu ii vezi pentru ca sunt bine camumflati in public dar daca esti prins o patesti si tu si prietenul ala al tau dar si firma pentru care lucreaza prietenul tau.
Si mai sunt si alte motive pentru care sa nu fii curier pe aplicatii.Mai sunt unele zile in care nu primesti comenzi deloc si stai si astepti ca prostu si mai pierzi si timp aiurea.Si nici comisionul pe comenzi nu e foarte mare, ai intre 12 si 20 pe o comanda pe care o livrezi.Si nici lumea nu prea lasa bacsis la curieri.
Curieri de Glovo/Tazz sunt platiti mai bine in tarile straine.
La noi in tara e munca multa si salariu foarte mic in raport cu munca prestata.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca apar, ceea ce vrei sa faci sunt infractiuni de fals si uz de fals.
Si apoi cum te vei angaja cu actele prietenului?
Trebuie sa mergi la personal cu actul de identitate si se va uita daca corespunde fata ta cu cea din cartea de identitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da el foarte grav sa faci uz de fals. E o infracțiune

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Ah,si nu ai salariu fix in acest job.Pe cat comenzi faci pe atatia bani iei.

| haileewatson a răspuns:

La 16 ani te poti angaja singur la alte job-uri precum magazine, cafenele, restaurante etc.
Nu e nevoie sa faci infractiuni cu datele prietenului tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odată am comandat uber, in avatarul șoferului vad ca este femeie. Când apare mașina, la volan era un bărbat. Contează sa ajung la destinație, nu contează cine conducea. Din vorba în vorba am aflat ca era soțul pe contul de uber al soției. Ce fals și uz de fals? Wtf.

Răspuns utilizator avertizat
| Nechi444 a răspuns:

Ești emolau?