| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru voi, la mama la serviciu o sa se instaleze camera video la intrare in cladire + cartele electronice. In regulamentul de ordine interioara nu scria asa ceva. Mentionez ca firma nu este una privata ci este in colaborare cu statul - Compania Nationala de Drumuri si Autostrazi din Romania. Este normal ca directorul sa instaleze aceste "dispozitive" fara acordul angajatilor? Este o lege in acest sens? Va Multumesc!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Bineinteles ca este normal. Si daca nu stiai, sunt camere de supraveghere nu numai in cladiri, ci si pe strazi si in foarte multe locuri publice.

| madalina_8123 a răspuns:

Sunt de acord cu miletyn. Atata timp cat legea permite ca, din motive de securitate, sa se instaleze camere ba, mai mult, uneori impune asa ceva, nu prea este nimic de facut. In lume este o ampla dezbatere pe tema legalitatii camerelor de filmat. Se spune ca s-ar incalca chiar drepturile omului. Insa, din motive de securitatea, uite ca nu se poate face nimic in sensul asta. "Scopul scuza mijloacele".

| eugem35 a răspuns:

Da are voie sa monteze dar nu are voie sa monteze microfoane. camere si siteme de acces au voie este politica intreprideri nu trebuie sa i intrebe pe angajati

| octavianpas a răspuns:

Pentru securitatea angajatilor si a bunurilor din cladire DA.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un principiu general de drept spune ca ceeace nu este interzis prin lege (regulament, daca vrei) este permis; mai ales daca acest lucru se aproba de catre una dintre structurile de conducere ale Companiei (consiliul de conducere sau consil. director sau ce-or avea ei acolo). Eu cred ca unei asemenea initiative despre care faci vorbire nu i s-ar putea opune cu argumente serioase nici macar organizatia de sindicat a salariatilor dar asta nu inseamna ca ei, salariatii, nu ar putea sa incerce prin metode legale sa se opuna daca au argumente contra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vor urma cipurile biometrice in curand.mai curand decat credeti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca este in interesul institutiei se pot instala cele mentionate de tine.Am vazut astfel de instalatii si in spitalele moderne si in unele scoli.