| uniculunic a întrebat:

Salut.

Poate un angajat de la stat sa aiba contracte de colaborare cu alte firme private? In ce conditiii?

a) concret un angajat la stat poat sa aiba contract de colaborare cu o firma privata care are relatii contractuale cu statul dar si cu alte firme private la randul lor?
b) Daca angajatul statului isi face un PFA poate sa produca documete pentru firme sau pentru persoane private, documente care sa fie apoi analizate de companiile de stat pentru avize, studii, proiectare?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate in mod legal, munca la stat a acestui salariat este incompatibila cu ce ar face pentru privat, vorba aceea "el centreaza si tot el da cu capul"

| Violleta2022 a răspuns:

Citeste intai contractul de angajare de la stat, daca iti permite acest lucru, ca sunt multe care interzic sau nu permit colaborarea privata cu alte companii, mai ales daca sunt pe acelasi profil sau faci concurenta companiei pentru care lucrezi.
Noi chiar nu stim ce contract ai tu si ce mentiuni sunt acolo.

| sierra1 a răspuns:

A - da, prin alt contract.
b - un PFA poate sa produca documeNte pentru firme