| GeorgeD132 a întrebat:

Salutare.
Am si eu o intrebare.
Am o cunostinta cu probleme psihice care de curand a fost internata pentru tratament.
Are de 5 ani aproximativ probleme psihice nu stiu cum sa le numesc, ceva de genul pe moment nu intodeauna dar nu a facut rau nimanui sau cel putin nu am auzit eu.
Dupa ce a iesit de la spitalul pentru problema lui a venit acasa dupa care a fost luat la politie pentru un incident mai vechi in care ar fi aruncat cu pietre in curte la niste vecini si ar fi spart parbrizul unei masini asa cum spun ei.
Problema este ca el nu isi mai aminteste sau nu vrea sa recunoasca iar vecinii ii spun ca il vor da in judecata sa ii vanda casa si sa le dea 9000 de lei noi pentru daune.
El a fost acum la doctor si la psiholog si au facut actele pentru ajutor sau ceva de genul si i-au dat gradul 2.
Ce poate face in acest caz, il pot da vecinii in judecata si politia l-a luat de doua ori fara motiv?
Presupun ca nu a avut discernamant in timpul faptei oare i se poate intampla ceva? Mentionez ca nu are familie care sa locuiasca cu el.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui supus unei expertize medico-legale de catre organul de urmarire penala

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand a spart parbrizul?

daca exista o cercetare penala, termenul de prescriptie civila poate fi prorogat(asta in masura in care va fi si condamnat), daca nu, dreptul de a cere despagubiri s-a prescris dupa 3 ani. - asta in masura in care a avut discernamant

| GeorgeD132 explică (pentru anonim_4396):

Ei zic ca acum doua luni jumate iar dupa incident au chemat politia si politia probail iau anuntat pe cei de la spital dupa care l-au internat la acel spital pentru persoane cu probleme psihice.
Acum trei saptamani i-au dat drumul acasa iar in aceste trei saptamani a fost luat de doua ori de politie o data acum doua saptamani si o data astazi sa il intrebe ce a facut iar el nu stie cand iar cei de la politie insista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GeorgeD132):

Daca se dovedeste ca nu avea discernamant nu va raspunde nici civil, nici penal.

| GeorgeD132 explică (pentru anonim_4396):

De ce sa inteleg?
Ca va urma o procedura penala?
Sau ca il vor da in judecata si dupa se va decide daca a avut discernamant nu prea cunosc procedura.
Va multumesc.

| GeorgeD132 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea inteleg.
Oricum ca multumesc pentru timpul acordat si ca mia-ti raspuns la intrebare.
Din pacate nici eu nu am cunostintele necesare pentru a il putea ajuta iar situatia financiara pentru un avocat sau ceva de genul nici atat.
Asta este asteptam vom vedea ce se va intampla imi pare rau ca nu pot ajuta o persoana in aceasta situatie.
Va multumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GeorgeD132):

Ar trebui supus unei expertize medico-legale de catre organul de urmarire penala

| Bruno92 a răspuns:

Nu va raspunde penal daca nu avea discernamant mai ales ca o fost si internat.