| IbO a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Daca un om este nascut in Romania şi spre exemplu tatal este turc, iar el are dubla cetatenie romana si turca, el este considerat minoritate in Romania? Intreb acest lucru pentru locurile minoritare din facultati, poate intra pe locurile de minoritati daca este nascut in Romania si are cetatenia altui stat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca familia respectivului sau/si el locuiesc in Romania atunci este considerat ca face parte din minoritatea turca.

| IbO explică (pentru Ioandelasal):

Am uitat sa precizez, sa zicem mama este originara din Romania, nascuta in Romania, ar diferii ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru IbO):

Este acelasi raspuns, n-are importanta originea mamei.

| IbO explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult. Sanatate

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, facultatile din Romania scot la concursul de admitere numai locuri speciale pentru minoritatea roma(tigani), nicidecum si pentru alte minoritati/comunitati etnice precum minoritatea turca, germana, sarba, maghiara, ucraineana, tatara, macedoneana etc.

| alessia5158 a răspuns (pentru IbO):

Pentru motivul ca NU LOCUIESTI in Romania NU POTI sa candidezi pentru niciunul din locurile dedicate minoritatilor care locuiesc in Romania din documentul pe care mi l-ai trimis--- nici macar pentru cele 4 locuri inscrise in coloana "alte minoritati"!
Se considera ca facand parte din minoritatea etnica turca sau din minoritatea roma, sau din minoritatea maghiara NUMAI persoanele care locuiesc efectiv in Romania adica, au domiciliul stabil in Romania si il pot dovedi cu unul dintre documentele de identificare eliberate de autoritatile romane: cartea de identitate, pasaport.

| IbO explică (pentru alessia5158):

Da, pai eu am si buletin romanesc si am o adresa stabila in Romania, am si carte de identitate turca, si chiar detin pasaport roman.

| IbO explică (pentru alessia5158):

Adica uite, tata e turc, are permis de ședere, mama este originara din Romania, iar eu dobandesc cele 2 cetatenii, vorbesc romana cum vorbesc si turca, si stam cu domiciliul in Romania.

| alessia5158 a răspuns (pentru IbO):

Asa spune, copile! In acest caz. vei putea concura pe cele 4 locuri alocate" altor minoritati" din Romania.