| nad_5168 a întrebat:

M-am nascut in Curtea de Arges, acum sunt cetatean german, am renuntat la cetatenia romana..., am pierdut certificatul de nastere, ce trebuie sa fac pentru a intra in posesia altui certificat, doresc sa ma casatoresc, ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Trimite un mail la www.primariacurteadearges.ro si te lamuresc ei.

3 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Si eu sunt din Curtea de Arges, dar cel mai bine este sa dai o fuguta la primarie si asa vei rezolva.Nu te ajuta cu nimic un site sa cauti, nu-ti pot da orice informatie, totul tine de confidentialitate, sper ca intelegi.Bafta!

| relian a răspuns:

Ai renuntat la cetatenia romana,esti sigur? Ia spune ce ai facut sau cum ai facut?
Stiu f multi care merg altundeva iau pe acolo o cetatenie,apoi gata ei deja nu mai sunt romani laughing ei cred ca daca ai luat cetatenia altei tari,gata nu mai esti cetatean roman.
Afla ca atat timp cat nu depui o cerere catre guvernul romaniei si spui ca vrei sa renunti la cetatenia romana,o sa fii cetatean indiferent ca vrei sau nu,deci trebuie sa faci o cerere in scris.
Ai facut asa ceva? Daca nu ai facut,atunci esti cetatean roman in continuare,chiar daca esti si german.
RO nu renunta la cetateanii lor,decat daca acestia solicita in scris pentru asa ceva.
Daca esti cetatean german,banui ca ai un act in sensul asta, mergi acolo unde esti in Germania si cu acel act ar trebuie sa te poti casatori, sau nu stiu exact ce acte iti dau aia.
Daca nu ai renuntat la cetatenia romana, asa cum am aratat eu mai sus, atunci mergi la tine acasa si scoti alt certificat de nastere, asta e tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la "starea civila" de la nemti si trebuie sa aiba si ei sediul lor, unde pot face documentele ce se pierd, in cazul tau "certificatul" si vei plati taxa...asa stiu, incearca.
Baftahappy