| PurpleAddict a întrebat:

Am o intrebare (evident) laughing
In vara anului ce urmeaza, mi se va oferi sansa sa imi fac cetatenie de Canada.
Iubesc tara in care m-am nascut, chiar daca este mai mult decat evident ca o ia in jos laughing Nu este un motiv pentru a o abandona; nu as vrea sa renunt la cetatenie. Dar, ma asteapta un viitor destul de stralucit: vreau sa obtin bursa, sa aplic pentru medicina... poate chiar o stabilire in State, de ce nu, daca am posibilitati si procentul de minte necesar? laughing Doar ca ma bantuie un gand: nu cumva poate cetatenia dubla sa imi afecteze... de exemplu CV-ul?! Sau prezentarea mea in fata unei comisii importante care tine cont si de locul de provenienta? Adica, nu este ORICE tara, este Romania; pot face o impresie proasta, ma gandesc.
Intrebare este de fapt: Sa renunt la aceasta cetatenie, obtinand astfel rangul de cetatean canadian cu drepturi depline?! Saaau, o cetatenie dubla avantajoasa (in oaresce fel)?
Sunt o persoana idealista, in ochii careia conteaza extrem de mult viitorul. Va cer acum ajutorul, pentru ca este o decizie importanta, iar eu cam sunt in pana.
Multumesc! Daca imi acordati ajutor pentru a ma face sa va acord fundita, atunci ocupati-va timpul cu altceva, va rog!

5 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Ti-e rusine ca esti roman si te si vezi cetatean canadian, dar nu stii cum sa stergi rusinea. Afla ca daca-ti vei renega originea vei ajunge sa fi un fel de apatrid, cu acte canadiene si origine incerta.De ce atata jena pe tine ca esti roman, cand Canada isi recunoaste lipsa creierelor si le cumpara p-ale noastre? Mie una, mi-e jena ca esti d-al meu si ca gandesti asa, mai bine ca pleci...

| PurpleAddict explică (pentru Mihaela1964):

Ma intelegi prea gresit. Mult prea.
Nu gandesc matur, recunosc.Am doar 15 ani; dar am spus-o, o spun, si o voi spune de cate ori va fi nevoie: Iubesc tara asta, si nu as renunta la ea... Daca tata nu ar fi stabilit in Canada. Sunt efectiv nevoita sa ma mut acolo. Vreau doar sa intelegi si tu, si ceilalti ca nu imi 'reneg originea'. Ba chiar sunt mandra de ea. Nu am niciun motiv sa nu fiu, doar pentru simplul fapt ca strainii nu stiu ce ii este atribuit Romaniei, si ce a facut aceasta pentru ceilalti.
Vreau doar un simplu sfat, pentru a ma ajuta sa imi definitivez decizia. Cum am spus, este una grea, fiindca este vorba de viitorul meu, si totodata de mandria mea. Nu ma voi lasa influentata de cei care nu cred in puterea noastra ca tara... dar totusi nu pot inca sa am o parere proprie. De aceea v-am cerut ajutorul. Si rog intelegere.
Multumesc pentru raspuns si totodata pentru dovada de patriotism! big grin

| DENI1392000 a răspuns:

Nu cred ca iti va afecta cv-ul dubla cetatenie, din contra sa fii cetateanul a 2 tari cred ca iti va aduce ceva avantaje. Iar cetatenia romana nu cred ca te va face sa scazi in ochii celorlalti daca dai dovada de inteligenta si seriozitate.
Sper ca ti-am fost de folos.

| storyofmylife a răspuns:

Nu sunt o mare cunoscatoare in acest domeniu, dar cred ca a avea cetatenie dubla poate fi un avantaj, ceea ce te diferentiaza de restul.

| storyofmylife a răspuns:

Nu sunt o mare cunoscatoare in acest domeniu, insa a avea cetatenie dubla poate fi un avantaj si te poti diferentia de restul. Iti spun sincer sa nu dai cu piciorul la o astfel de sansa. Profita de ea si bucurate de viata. Iti doresc mult succes!