| AlexExxxx a întrebat:

Salutare! Am voie sa conduc un scuter electric in afara pistei? M a oprit politia și mi-a solicitat sa ii arat asigurarea și itp ul de la scuter și mi au spus ca nu am voie cu el pe strada doar pe pista de bicicleta ceea ce nu am in zona mea.Țin sa Menționez ca este un scuter electric care nu depășește 25km/h.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu se incadreaza la categoria AM (moped) nu trebuie nimic din ce ti-a spus politistul si ai voie sa mergi pe strada, cu exceptia cazului ca exista o pista, atunci este obligatoriu sa mergi pe pista.
In circulatie scuterul acela este asimilat cu bicicleta si trotineta electrica.
Este interzisa circulatia au scuterul pe autostrazi si drumuri expres.