| Fzrteddy1923 a întrebat:

Salutare aseară eram pe un scuter electric de 350W limitat la 25km/h și m-a oprit poliția și m-a luat la secție mi-a confiscat scuterul pentru cercetări sa vadă ce putere are motorul pot pății ceva? Nu dețin permis de conducere

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca are caracteristicile tehnice pentru o categorie ce necesita permis de conducere, de ex. AM sau A1.
Daca este asa o sa ai dosar penal pentru conducere fara permis, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Nu spui daca scuterul este inscris la primarie sau inmatriculat, te poti face vinovat si de alta infractiune, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
De asemenea poti fi sanctionat si contraventional, pentru lipsa ITP si a asigurarii RCA.
Daca caracteristicile sunt mai mici decat cele prevazute pentru categoria AM atunci nu esti vinovat de nimic.

| Denila123 a răspuns:

N-are ce sa iti faca

| suntserios a răspuns (pentru Denila123):

Si spui asta bazandu te pe?

Eu zic ca are sa ii faca un dosar penal pentru conducere fara permis

| Fzrteddy1923 explică (pentru suntserios):

E limitat la 25km/h am caracteristicile lui...

| suntserios a răspuns (pentru Fzrteddy1923):

Categoria AM:

- vehicule cu două roți sau cu trei roți, având o viteză maximă proiectată care nu depășește 45 km/h, astfel cum sunt definite la articolul 1 alineatul (2) litera (a) din Directiva 2002/24/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 18 martie 2002 privind omologarea autovehiculelor cu două sau trei roți ş5ţ (cu excepția celor care au o viteză maximă proiectată mai mică sau egală cu 25 km/h) și cvadriciclurilor ușoare, astfel cum sunt definite la articolul 1 alineatul (3) litera (a) din Directiva 2002/24/CE;

Tu ai un moped care e limitat la 25km h, nu e din proiectare. Deci se încadrează la moped, deci ai nevoie de permis. Cel puțin asta e concluzia pe care o trag eu conform legislației