| terry11 a întrebat:

Salutare!
As avea doua intrebari.
Are un profesor dreptul sa imi ia telefonul chiar daca sunt major?
Ce se poate face daca am nevoie la toaleta in timpul orei de curs si profesorul nu imi da voie?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca il folosesti in timpul orei poate sa-l retina pana la sfarsitul orei.
2. Daca nu te poti retine ai putea pleca fara acceptul profesorului, bineinteles fara a face comentarii la refuzul lui.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, profesorul are voie sa-ti retina telefonul pe toata durata orei, cand esti la el la ore chiar daca esti major sau minor, fiind mentionat in Regulamentul scolar acest lucru.

Daca ai musai nevoie la toaleta cand esti in timpul orei, profesorul iti va da voie ( fara telefon bineinteles), ca nu-i nimeni idiot sa nu inteleaga daca ai diaree si te scapi pe tine.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Daca esti major ai drepturi dar si obligatii
Trebuie sa oferi respect ca sa primesti.
Daca proful ti a luat telefony, probabil a simtit sfidare din partea ta.
Daca te-ar fi rugat frumos sa i oferi importanta ta atentie, ai fi facut o?
De obicei cand suntem cu cineva de fata si trebuie sa dam un mesaj sau sa vedem urgent vreun continut, ne cerem scuze de la cei prezenți si terminam scurt cu telefonul.
Bunele maniere... tinere domn major.
Stiu ca se iese in evidenta cu lucrurile negative si la varsta aceasta ai nevoie de validare, dar crede ma, esti in mare eroare.
Interesul tau este sa ti termini scoala in conditii decente si sa te maturizezi frumos.
La toaleta, trebuie sa-ti dea voie daca chiar faci pipilica pe tine, insa ideal sa faci in pauza si sa nu deranjezi ora ca ai tu nevoie de atentie la ora aceea.
Ai 18 ani, esti major si nu te mai poti comporta ca un copil ci ca un tanar, educat, gentelman.
Fii si tu mai nu stiu cum, ca de prost gust e lumea plina.
Ai grija de interesul tau si anume sa devii un domn respectabil.
Seara frumoasa tinere domn si toate cele bune.happy

P.S. Nu te am certat, te am alintat.

| terry11 explică (pentru ioana748):

Multumesc mult, seara frumoasa!

| ioana748 a răspuns (pentru terry11):

Eu multumesc, ca nu te ai suparat pe minehappy
Seara frumoasa si tie.

| LisaJulie a răspuns:

Dacă telefonul ți-a sunat în timpul orei sau el te-a prins stand pe el nu prea ai ce sa faci! Conform regulamentul nou în timpul orei nu mai voie cu telefoane mobile din ce știu eu! Cât despre mersul la baie în timpul orei profesorii mai în vârstă considera o lipsa de respect la fel ca mâncatul sau băutul

| Lidia09 a răspuns:

Poate să ți-l ia, dar nu fără un motiv întemeiat. Spre exemplu dacă nu stai în telefon la lecție. Dar dacă este vreo evaluare poate să ți-l ia. Și chiar dacă ți-l ia trebuie să ți-l de-a înapoi.
Și la wc ar trebui să permită. Nu știi cât e capabil să se țină bietul copil.