| catalynx a întrebat:

Salutare astazi deschid un subiect foarte trist, va rog sa va lasati si voi parerile aici daca vreti.

E septembrie, au inceput scumpirile, curand va veni foametea pentru multi din noi fiindca nu toti ne permitem sa avem suficienti bani de mancare, masonii de la putere nu fac nimic, ne lasa sa murim de foame, sustinatorii lor sunt autmat masoni, nu le pasa de tara asta, pentru ei este important sa iasa ca presedinte cel pe care il pupa in cur. Agricultura e la pamant, sanatatea e la pamant, fauna se duce la vale in aceasta tara, padurile sunt distruse in mod masiv. Antena 3 Realitatea tv, B1 tv, Rtv si alte televiziuni, pupa in cur nencetat pe acesti masoni de tara, romanii naivi se uita la ei si le dau dreptate. De cate ori ati vazut pe aceste infecte de televiziuni sa vorbeasca despre greul Romanilor despre foamete, despre romani cum duc ei greul din tara (sincer eu de foarte putine ori am vazut asta si daca au vorbit, au vorbit in interesul lor).Ei ii pupa in cur pe infecti si atat, daca nu ar fi fost aceste televiziuni nu ar mai fi fost atata prostime in tara asta.

Am o intrebare simpla

Daca partidele astea care sunt acum la putere sunt atat de cinstite, de ce tara a ajuns asa rau. Tineti minte ca Ceausescu ne-a lasat cu tot ce trebuie ca sa o ducem bine, el a facut anumite lucruri rele si merita sa moara dar din punct de vedere trai, fauna, sanatate, productie, preturi, educatie, loc de munca nu ai cum sa il critici pe Ceausescu, prost cum a fost uitati ca ne-a fost bine, singurul lui dezavantaj a fost ca a facut parte dintr-un partid comunist. Daca noi mergeam in ritmul lui Ceausescu cu productia, agricultura, hrana, sanatatea, invatamantul, justitia si trai, cred ca eram printre cele mai bogate tari din lume, de asemenea cu turismul daca mergeam calumea aveam alti bani, ca tara noastra a fost o tara si inca mai este o tara frumoasa. Daca astia nu erau hoti, nu distrugeau fabricile, nu distrugeau sistemul de irigatii cel mai important de la noi, nu distrugeau sanatatea, nu distrugeau invatamantul, nu calcau in picioare justitia. etc. Dar ei au preferat sa taie si sa distruga sa-si faca pentru ei vile si bogatii iar noi murim de foame, ei puteau sa duca asta mai departe si o duceam super, ei au avut fonduri sa poata face asta deci au avut tot ce le trebuie sa conduca tara cu ceea ce a lasat Ceausescu dar nu au vrut, atunci cand unu mai zice ca pdl e tare, ca usl e cool ala ori e prost ori e un cretin sincer. Acum asta e ce a fost mai frumos s-a dus, am fost vanduti strainilor, maghiarii ne impun ogramada de lucruri de parca ar fi la ei acasa deci suntem vai de mama noastra si imbecilii aia care ii pupa in cur nu ii intereseaza ca tara e ca si moarta, ca ei pot fi afectati, ca copii lor vor fi afectati, pe ei nu ii intereseaza decat sa iasa cretinul pe care il pupa in cur la putere. Eu sunt de parere ca ar trebui sa votam un partid nou, tin sa nu le dau dreptate la aia care zic ca toti sunt asa, nu este adevarat nu toti sunt asa, deci zic sa alegem un partid care sa nu fi avut treaba cu hotii astia si sa fie un partid mic mai saracacios asa, un partid tanar e cel mai ideal. Voi ce solutii aveti pentru a indepartarea hotiei din tara? Imi cer scuze poate am scris un mesaj dur dar sunt foarte nervos ca tara moare, noi murim de foame si nimeni nu face nimic. Sper sa ma intelegeti.

Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

MAss media este o curvă. Se dă de partea ălora care cotizează mai bine. arată doar ce vor ei să arate şi ascund esenţialul.

17 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

'de la putere nu fac nimic, ne lasa sa murim de foame' da, ar trebui să vină oamenii de sus să-ţi pună ţie mâncare în farfurie. Nu zic că ei conduc bine, ba din contra, dar românul de rând NU moare de foame. Poate că nu o duce prea bine, dar nu moare de foame.
Ce nu înţelegeţi voi, ăştia ca tine, e că cei de la conducere reflectă poporul. Noi i-am ales, noi i-am vrut, noi i-am sprijinit, noi îi tolerăm. Da, nu toţi i-am vrut dar majoritatea da, iar asta e de ajuns. România nu e unde e doar din cauza unor anumite persoane, e unde e datorită poporului.

| catalynx explică (pentru Paulla):

Ai dreptate si cu poporul findca prostimea manipulata de mass-media ii pupa mereu in fund pe astia. Romanul nu moare de foame? dar de unde sti tu asta, sunt oameni batrani cu pensie mica care nu au ce pune pe masa, sunt oameni cu salarii mai putin decente care cu greu pun ceva pe masa deoarece oamenii mai au si o rata, mai au de platit si curentul, gazul, apa, cablu, netul daca au si astea costa nu jucarie, apoi mai trage si statul impozit din acel salariu (cu ce drept nu stiu) ca sa zicem asa contribuim la cnas asta dar noi nu avem beneficii ca nu peste tot e lapte si miere, uite la mine la bv e coruptia dracu (scuza-mi expresia) salvarea nu te mai ia asa cu una cu doua eu am avut din nefericire crize din astea nebune de rinichi si no eram in dureri groaznice si abia daca a vrut sa ma ia salvarea, la spital abia m-au luat in primire, se certa tampita aia de doctorita cu aia de la ambulanta ca de ce nu m-a dus la un centru de permanenta, si sute de persoane sunt asa, cate nu se aud pe la tv ca o gramada oameni mureau din cauza medicilor incompetenti, si atunci te intreb eu de ce muncesc ca tampitul pe branci pentru ce ca sa-mi ia statul? nu ne da nimic atunci sa ne lase in pace sa nu ne mai puna sa platim taxe si impozite. Ceea ce zici tu si laurlaury este chiar bine adica da evident ca trebuie sa te zbati pentru a procura hrana de zi cu zi dar asta inseamna supravietuire adica lupti sa supravietuiesti. Ce tie nu ti-ar convenii sa iei si tu mancare mai ieftina? nu ti-ar convenii sa traiesti intr-o tara normala. In momentul de fata Romania e praf din punct de vedere nivel de trai, sanatate, agricultura, invatamant si justitie. Adica de ce sa nu traim normal cu un salariu decent si cu preturi decente, adica aia sta pe umerii nostri fiindca averile alea nu sunt chiar din banii lor, au furat suficient din buget si fura, deci aia sa o duca bine pe spatele nostru si noi sa nu luam atitudine. Hai noi ca noi ca mai avem putere de munca si mai facem ceva dar la saracii batrani cine se gandeste, ca sunt si aia romanii nostri nu?, la oamenii bolnavi cine se gandeste, la cei care ar vrea sa munceasca si nu au unde cine se gandeste, crezi ca in ziua de azi te mai aganjeaza asa usor, eu desi sunt tanar abia daca am gasit un loc de lucru apai cei care vor de munca si nu au. Ok sunt de acord ca trebuie sa descurci in viata si sa nu astepti de la aia fiindca mori de foame deci aici sunt perfect de acord, dar stau si ma intreb noi oare in mod legal nu ar trebui sa avem si noi un sprijin de la stat, de ce nu mi scade din tva sa ne fie si nou mai usor, de ce nu creaza locuri de munca ca au papagal mare dar cand e vorba sa treaca la fapte atunci exista o problema ca nu se poate. Eu atat vreau o tara normala, ma intelegi? Imi cer scuze daca am gresit ortografic ceva insa sunt frant de obosit la ora care scriu, sper sa ma intelegi. Si inca ceva aia au murit pentru noi la datorie, si-au dat viata pentru tara, noi ce facem?

| Paulla a răspuns (pentru catalynx):

Eu am spus că românul DE RÂND nu moare de foame, nu că nu moare nimeni. Nu sunt aşa mulţi care mor de foame, exagerezi.
Cum am mai zis şi-n răspunsul anterior, conducerea reflectă poporul. Faptul că tu te plângi pe internet că vrei o ţară 'normală' nu schimbă nimic, nu ajută.
Şi pune-ţi gramatica la punct, că dacă scrii aşa şi-n CV-uri îmi dau seama de ce nu-ţi găseşti loc de muncă.

| catalynx explică (pentru Paulla):

Sa inteleg ca esti una dintre cele care pupa in cur partidele astea usl si pdl, sa inteleg ca nu iti place adevarul? e normal doar faci parte din grupul celor care le place sa fie dusi cu zaharelul de acei escroci si inca ceva nu te mai da asa tare ca vezi doamne esti nu stiu ce lady adica daca scriu noaptea sunt analfabet sau ce? scrie si tu ceva pe la 2 3 noaptea si mai vorbim. Eu nu ma plang ci doar vreau o tara normala fiindca asa ar trebui sa avem in mod normal nu o tara corupta formata din oameni corupti si pupincuristi. Multumesc oricum mai vreau sa aud si alte pareri nu numai parerea ta.

| Woodenpints91 a răspuns:

N-am stat să citesc tot, dar dacă te vaiţi nu rezolvi nimic.
Nu te mai lăsa influienţat de mass-media, care dramatizează totul.

| catalynx explică (pentru Woodenpints91):

Da cu mass-media ai dreptate, presa in loc sa nu fie de partea poporului e de partea tiranilor

| Woodenpints91 a răspuns (pentru catalynx):

MAss media este o curvă. Se dă de partea ălora care cotizează mai bine. arată doar ce vor ei să arate şi ascund esenţialul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E septembrie, fugi repede la piata, ia niste castraveti, gogosari, pune niste muraturi, ceva, in debara... pentru la iarna, ca vine foametea laughing
Hai sictir!

| catalynx explică (pentru anonim_4396):

O scuze am uitat ca esti troll, pai nenea trollule care nu ai pic de minte in cap dar de batrani ce zici? de aia care au 6 700 lei salariu si nu se descurca ca le vin si curent, gaz si atele ce zici, de valorile tarii ce zici. Sa nu imi zici ca esti pupincurist USL SAU PDL ca atunci schimbam foaia. Esti un adevarat hater bai nene, de fapt degeaba ma chinui eu sa explic ca astia ne fura pe fata ca tu faci parte din prostimea aia care pupa in cur partidele ori pe astia nu ii duc deloc bibilica.

Răspuns utilizator avertizat
| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Mda...tara moare de foame iar tineretul o arde prin clubruri...asa ar veni nu? cu alte cuvinte inca ne permitem! cu alte cuvinte nu suntem asa de faliti ca alte tari! tu macar sti ce-i aia foame? ce-i aia saracie? tu stii ce inseamna sa duci un razboi in spate, cu mii de morti posibile, din cauza foametei, a dispararii? tu ai vazut cum se traieste in acele tari din lumea a 3? nu neaparat pe viu dar asa..incat sa-ti faci o idee despre ce este aia saracie in adevaratul ei inteles.
Cat despre tara noastra, adevarat ca sa farut foarte mult, multe s-au vandut strainilor, foarte pacat! dar nu uita ca si toti acei nemernici ce si-au batut joc de aceasta tara sunt tot de ai nostri, tot romani au fost/sunt.

| catalynx explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Pai aia de care zici tu ca sunt prin cluburi si altii care pupa in cur usl-ul si pdl-ul aia putin ii doare de tara, aia da au ceva banii unii din ei nu duc grija zilei de maine dar batranii si oamenii astia cu pensii si salarii cam de 600 700 lei la astia nu te gandesti ca sunt si ei oameni? gazul prea scump, curentul, prea scump totul e scump si mancare si tot. Nu te supara dar aia numai sunt ai poporului odata ce ne-a tradat cu nerusinare. Aia trebuiesc fain frumos asasinati si terminam cu ei. Bine am uitat ca la sustinatorii astia o sa le ajunga si lor candva cutitul la os si atunci sa-i vedem ce o sa faca.

| michael5813 a răspuns:

Intrebarea ta, este de fapt o "adunare" de intrebari! tara, partide, saracie foamete SCUMPIRI! ei bine, asculta ce iti spun : nici un partid care exista acum in Romania sau unul nou ( pe care ti-l doresti tu )nu va apara interesele prostimii ele intotdeauna vor apara interesele unei anumite clase sociale! dar nici macar asta nu se intampla in Romania deoarece partidele existente apara interese de grup nici macar de clasa sociala ori asta e o mare diferenta pentru ca aceste grupuri sunt formate din parveniti in marea lor majoritate care se afla din punct de vedere financiar la limita legalului sau chiar sunt evazionisti fiscali "veterani " ca sa zic asa! inca o chestie : fa un calcul simplu : daca fiecare "politician" sau persoana cu functie mai importanta din tara, incepand cu '90 a furat numai cate 10-20000 de dolari vei intelege cat de jefuita este tara asta! ori s-au cam perindat prin functii astfel de persoane in acesti 23 de ani...sincer sa fiu eu am ajuns la concluzia ( trista de altfel ) ca e nevoie de o noua dictatura care sa mature aceste mizerii ale societatii. oricum cam toata europa are nevoie de fapt de un nou sistem deoarece cel de acum este total neperformant! as putea sa iti scriu aici o mutime de chestii da ma tem ca voi face bataturi la degete as putea sa spun despre lipsa de modele in societate pentru tineri si asmd! dar nu mai am chef ma tem ca m-ar paste o depresie si nu vreau!

| catalynx explică (pentru michael5813):

In mare parte iti dau dreptate insa ceva trebuie facut ca nu se mai poate, propunrea ta nu e una rea.

Răspuns utilizator avertizat