| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa infiintez un partid politic care sa fie popular incepand cu facebook:
si sa obtina pana la urmatoarele alegeri parlamentare cel putin 5 % din sufragi, motivele principale pentru care as dori un nou partid ar fi:
- cand merg la vot, nu am cu cine sa votez, PDL si PNL sau PSD + PC, PRM e Extremist, Partidul Poporului D D, e de genu heil Diaconescu un partid care aduce circul de pe OTV pe toate canalele, PNG - Condus de un om de afaceri care nu reprezinta nici macar noua generatie doar cultul personalitatii lui Becalii ca Dan Diaconescu, iar celelalte partide gen PNTC, Partid ECologist, Al pensonarilor, si celelalte sub 1 % nu intra in parlament, se cere un nou partid de deviza prin noi insine care sa aiba ca principal obiectiv absortia fondurilor nerambursabile de dezvoltare a tarii.
domenii cu lacune:
turismul - tara frumoasa locuitori frumosi si harnici + binevoitori in mare parte, foarte multe trepte de relief si obiective istorice pentru pelerinaje

sanatatea - 10 % din doctorii buni pleaca in fiecare an in afara, noi ne facem operatii complicate in afara daca avem sansa, iar daca nu murim, vreau sa oprim exodul ca sa duca si ei si noi o viata mai buna inRomania

invatamantul - centrat pe elev, student si pe practica, scoatem anual mii de someri din facultati care nu au practica de niciunde si ca rezultat avem un numar mare de someri

cultura e la pamant, arta plastica, arta lirica, literatura, teatrul, cinematografia si tot ce tine de spectacole aproape nu exista multi dintre romani sunt afoni la aceste capitole.
incurajarea vizitarii muzeelor, teatrelor expozitiilor de arta

cresterea nivelului de trai pentru imbunatatirea sporului natural, in 50 de ani daca se mentin tendintele actuale si se agraveaza vom avea o tara de 10-15 mil persoane dintre care jumate vor fi rromi iar cealalta romani asa ca va fi iminenta schimbarea numelui in RRomania, in Anglia de ex salarul este de 6-8 ori mai mare decat cel de la noi, iar preturile la alimente si carburanti sunt cam aceleasi, ganditi-va ca noi abia ne cumparam o felie de paine iar ei au bani de jumate

rezolvarea transporturilor ca tot ne ameninta UE ca nu avem nici macar drumuri in secolul 21 ce sa mai zic de caile feroviare si trenurile care circula pe ele

investitii in energia regenerabila, centrale eoliene, solare, hidrocentrale, pentru a scadea costul energiei electrice si inlocuirea gazului rusesc cu energia electrica

incurajarea reciclarii tuturor materialelor
sanctionarea celor care provoaca poluarea de orice fel si a celor care arunca gunoaie din masini, pe strada etc.

Daca aveti cont facebook va rog sa va adaugati grupului urmator, sper ca impreuna sa dam de stire tarii ca merge in directia gresita si fiind multi da prosti putem invinge pe cei din clasa politica, tara asta exista pentru noi nu pentru ei

http://www.facebook.com/groups/196991737042022/

va astept cu propuneri de nume, metode de a infiinta partidul, va astept sa va invitati toti prietenii de pe facebook ca impreuna sa punem Tara la cale.
Va multumesc pentru timpul acordat, un cetatean nemultumit
:), chiar daca nu reusesc nimic, macar am incercat, de vina sunt Romanii si nu ROmania

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vrei sa infiintezi un partid care sa fie popular incepand cu facebook? Nu ar fi mai simplu sa infiintezi un partid care sa fie castigator in alegeri?

| sandrin4sabin a răspuns (pentru regis):

Pai nu prea ai cum sa il faci asa de jos decat ca un fenomen viral pe facebook big grin
pana te inchide SRI-ulbig grin

| Turcu94 a răspuns:

Pai ce sa zic bafta...PPR(partidul poporului roman sau partidul popular roman)...acum ramane la aprecierea ta bafta