| Like555 a întrebat:

Salutare! Cu numere galbene de la primarie pentru o masina sau un escavator, poti iesi din localitate? De exp din Pitesti in Bucuresti, etc? Pe net ba ca poti ba ca nu. Si mai trebuie sa faci itp, asigurare dupa?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La primarie nu poti inmatricula nici o masina, avand in vedere prevederile OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.14.(1)Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, tractoarele agricole sau forestiere, altele decât cele prevăzute la art. 13 alin. (2), inclusiv remorcile destinate a fi tractate de acestea, precum şi vehiculele cu tracţiune animală se înregistrează la nivelul primarilor comunelor, ai oraşelor, ai municipiilor şi ai sectoarelor municipiului Bucureşti, care, prin compartimentele de specialitate, ţin şi evidenţa acestora."
Asa fiind nu poti circula legal pe drumurile publice, din localitate sa dinafara localitatii, fara a inmatricula masina la serviciul de inmatriculari din judet. De asemenea, pentru a o putea inmatricula, este nevoie de ITP si asigurare RCA.