Întrebare recomandată | DeyCj a întrebat:

Salutare.Cum aș putea încadra legal eu ca SRL-D și ea ca persoană fizică neautorizată, pentru a desfășura în numele firmei doar, acrivități de service calculatoare, încheiere de contracte cu clienții gășiți de ea în numele ei, precum și prestația serviciilor mele la persoane fizice.Plata făcându-se pe bază de procent per fiecare contract încheiat/serviciu prestat.Cu alte cuvinte persoana va muncii pe cont propriu iar contractele și serviciile vor fi facturate prin firma mea, aceasta primind un venit din fieacre contract, pe bază de procent.
Am înțeles că contrtactul de prestări servicii nu se poate aplica.în afară de contractul de muncă care ar fi varianta mai viabilă?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incheiati un contract de comision, conform art. 2043-2053 Cod civil.

| DeyCj explică:

Ok.Nu aveți idee de un model astfel încât cei de la ITM să nu clasifice acest contract drept contract de muncă și să mă amendeze?

Răspuns utilizator avertizat