Întrebare recomandată | DeyCj a întrebat:

Este legal să închei contract de prestări servicii cu mai multe firme ca persoană fizică, făra firmă sau PFA sau trebuie obligatoriu să am o formă legală pentru asta? Ideea e că mi-ar renta mult mai mult decât să îmi deschid un pfa sau srl în depanare de calculatoare, dar dețin cunoștințe dobândite prin alte surse și mă interesa dacă este legal să fac acest lucru.
Încheind contracte de prestări servicii angajatorii trebui să plătească taxe la stat pentru mine de exemplu? Dar în urma unui contract de colaborare?
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Indiferent de forma prin care doresti sa-ti prestezi serviciile, obtinand drepturi banesti, trebuie platite taxe catre stat.Aceasta sarcina revine celui pe numele caruia se inregistreaza activitatea respectiva.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, este legal sa inchei contracte de prestari servicii.
2.Firmele beneficiare vor trebui sa plateasca contributiile la fondurile speciale, la fel si tu si in plus impozitul pe venituri.

| CataC a răspuns:

Salut
Este posibil, dar nu e probabil.
Firmele prefera sa lucreze cu firme, nu cu cineva care le bate la usa. Daca se face in baza unei prati legale, cu documente, ramai cu 68% dupa toate taxele.
Sfatul meu e sa faci SRL daca ai ganduri serioase.
Bafta