| Alexandru_Dani_1993 a întrebat:

Salutare, daca am luat bacul si nu vrea sa continui studiile primesc somaj?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa primesti timp de 6 luni, cate 250 lei pe luna.
Trebuie să mergi la AJOFM din judeţul tău pentru înregistrare şi luarea în evidenţă. Actele necesare pentru luarea în evidenţă:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj.

| AlexandruParaschiv98 a răspuns:

DA primesti mai precis 6 luni!