| Farlogu a întrebat:

Salutare, dacă o minora are 16 ani si întretine relatii sexuale cu un major mai mare de 5 ani diferența sau 5 ani si 2, 3 luni, sau mai mare de 5 ani.
Și totul este cu acordul el pentru ca își poate da consimtamantul. Este legal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal, in cazul expus fapta nu constituie, de regula, infractiune.
Constituie infractiune doar in anumite imprejurari, conform Codului penal, citez:
ART. 218^1. Violul săvârşit asupra unui minor
  (5^1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise de un major cu un minor cu vârsta între 16 şi 18 ani se pedepsesc cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, dacă:
  a) minorul este membru de familie al majorului;
  b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei boli, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
  c) fapta a avut ca urmare vătămarea corporală sau a pus în pericol viaţa minorului în orice fel;
  d) fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
  (5^2) Fapta prevăzută la alin. (5^1) se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani dacă:
  a) fapta a fost săvârşită de două sau mai multe persoane împreună;
  b) fapta a fost comisă de către o persoană care a mai comis anterior o infracţiune contra libertăţii şi integrităţii sexuale asupra unui minor, o infracţiune de pornografie infantilă sau proxenetism asupra unui minor ori o infracţiune de trafic de persoane sau trafic de minori."

| Farlogu explică (pentru Ioandelasal):

Iti mulțumesc, frumos cu alte cuvinte minora (16)și majoru au voie sa fie împreună. Atat timp cât relațiile sunt consimțit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Farlogu):

Da, daca relatia nu se incadreaza la prevederile din alin.(5^1) si (5^2).

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Oare nu mai bine renunti la minora tocmai ca sa nu iti complici viata cu astfel de scenarii mai mult sau mai putin ilegale?