| Criss_1252 a întrebat:

Dacă sunt in școala de șoferi, sunt la a 11-a ședința. Pot conduce pe prin comuna/oraș dacă am pe cineva in dreapta care are permisul de un an sau mai mult?
Știu ca in Spania e legal, dar aici?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu poti conduce mana nu iei sala si traseul.
Nu compara Romania cu Sapnia, legile sunt diferite.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce cu alta persoana decat instructorul si numai in masina inscriptionata "Scoala" sau pe drumuri care nu sunt publice
In rest, daca ai conduce pe drumuri publice, ai savarsi infractiunea de conducere fara permis si ar putea fi pedepsit si cel care ti-a incredintat masina, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei dosar penal si tu si cel care e lanag tine poti conduce.
altfel nu

| Alexul99 a răspuns:

Nu te juca cu asta, nu este voie. Mai asteapta pana iei permisul si dupa poti sa conduci cat doresti tu. P.S.: Daca esti prins i se va anula permisul de conducere si pasagerului si va veti alege amandoi cu dosar penal + posibilitatea de a intra in puscarie intre 8 luni si 2 ani.

| Criss_1252 explică:

Mulțumesc mult! Eu aveam dubii in privința asta dar, sincer mi-a și plăcut.