| xyz12309 a întrebat:

Salutare, este corect din punct de vedere legislativ ca salariul administratorului de bloc si cel al femeii de serviciu sa se facă în raport cu suprafața fiecărui apartament?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Repartizarea cheltuielilor cu privind partile comune se face conform art.84-86 din L.196/2018, conform cotei-parti indivize, asa ca este corect sa se faca in raport cu suprafata fiecarui apartament, avand in vedere ca si cota din partile comune se raporteaza la suprafata apartamentului.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Femeia de serviciu are in curatenie spatiul comun din blocul respectiv. Salariul ei trebuie suportat in mod egal de locatari.
Ea nu face curat in apartamente, astfel incat raportarea procentuala la dimensiunile acestora mi se pare exagerata si nejustificata.
La fel si cu salariul administratorului. El reprezinta in mod egal un grup de oameni, care trebuie sa suporte procentual aceeasi cota pentru veniturile lui in calitate de administrator.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru dannyel86):

Curatenia, iluminatul scarilor, intretinere lift, transport gunoi se platesc la nr. de persoane. Celelalte la suprafata condominiului.