| myrazvy a întrebat:

Salutare la toata lumea, am si eu o intrebare cine stie sa raspunda sa nu ezite, cine nu stie mai bine face altceva decat sa-mi dea raspunsuri eronate. ok.
Am un dosar in care persoana invinuita este acuzata de vatamare corporala din culpa cu mai multe traumatisme, printre care craniocerebral si imunitate, invaliditate de munca la 4 ore pe zi.intrebarea este pot cere instantei de judecata expertiza la minaminovici a celui care a acuzat, avand in vedere ca dosarul acum se judeca la Curtea de Apel, ultima instanta de judecata din Romania, apoi se poate face recurs la Haga. daca e cineva care stie rog sa ma ajute, Pot cere expertiza la minaminovici?, cred ca cel care a acuzat nu sufera de toate traumatismele si refuza expertiza minaminovici

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu o spui cred ca la Curtea de Apel se judeca recursul inculpatului. Conform Codului de procedura penala recursul se judeca pe baza motivelor invocate de recurent si a probelor existente in dosarul cauzei. Nu se admit ca probe noi, direct in recurs, decat inscrisuri noi. Expertiza medicala nu este un inscris nou, astfel ca nu cred ca o sa fie admisa. Mai mult, in dosar trebuie sa existe acte medicale, inclusiv expertiza se putea solicita(daca nu exista) la judecarea in fond. Se poate cere si in recurs dar nu cred ca o sa fie admisa. Singura posibilitate este ca sa se admita recursul si dosarul sa fie trimis spre rejudecare si atunci se poate admite si expertiza.
P.S. Chiar nu puteai evita accidentul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

@fulgerulalbastru, @myrazvy a vrut sa spuna ca la Curtea de Apel se judeca, in ultima instanta, dosarul sau si nu ca aceasta ar fi instanta de cel mai inalt grad din Romania, cred ca stie ca instanta suprema este ICCJ. Numai bine!

| myrazvy explică:

Catre fulgerul albastru, INalta Cuyrte de Casatie si Justitie, de anul acesta nu mai judeca dosarele cetateanului de drept, ci judeca doar dosarele oamenilor politici, sau din mediul de afaceri, coruptie etc. totusi mersi pentru raspuns

| myrazvy explică:

Pentru anonim: nu l-am batut, ci a fost un accident cu o masina gen troliu, ci din culpa asa au vrut ei sa zica, cu toate ca nu e din culpa pentru ca unu la mana a fost accident si doi la mana el nu avea ce cauta in locul respectiv.ms

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1)-Din cate stiu eu care sunt o pàtità, dupà Curtea de Apel urmeazà Inalta Curte de Casatie si Justitie Bucuresti.2)Nu-ti pune prea mari sperante in Curtile Europene cà nu e bine.3) Cere tot ce crezi de cuviintà instantei, care e in competentà sà iti rezolve problema.4) Pentru a se aprecia exact daunele provocate sànàtàtii unei persoane intr-un proces penal, instanta trebuie sà cearà o expertizà medicalà in cauzà, ceea ce inseamnà cà trebuie sà se formeze o echipà de medici experti, medici de specialitate, functie de leziunile respective.Fii atent la documentele medicale, care pot fi false.Ce vrei sà spui folosind termenul "craniocerebral"? Cred cà ti-am dat un ràspuns cat mai corect.Da chiar atat de ràu l-ai bàtut pe bietul om? Vàtàmàre corporalà din culpà inseamnà cà ai avut dinainte intentia de a i le provoca, de a-l bate.Nu e bine sà dai curs impulsurilor de moment. Uite ce se intamplà.