| Tekashi69 a întrebat:

Salutare. Mă contraziceam cu cineva astăzi referitor la permisele de conducere. Eu am doar B-ul și vreau să dau și pentru motor (categoria A). Cealaltă persoană mi-a spus că pot face școală de șoferi profesioniști și "dintr-un foc" sa am toate gradele. Eu m-am contrazis și i-am răspuns că dacă aș vrea toate gradele, ar trebui sa fac fiecare categorie pe rand, nu exista "toate deodată". Am fost contrazis. Care e răspunsul totuși? Exista așa ceva? Să fac o școală de șoferi și să am toate gradele dintr-un singur examen? Nu trebuiesc toate luate pe rand, fiecare școală plătită în parte pentru fiecare categorie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cealalta persoana vorbea prostii, n-avea habar de prevederile legale privind obtinerea permisului de conducere.
Singura categorie pe care o obtii fara scoala de conducere si examinare, daca ai obtinut oricare alta categorie, este categoria AM.
De asemenea categoria B da dreptul de a conduce B1, categoria A da dreptul de a conduce orice motocicleta, etc.
Conform Codului rutier, art.24^1, alin.(2), citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
a)permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;
b)permisele de conducere eliberate pentru categoria CE sunt valabile pentru categoria DE, dacă titularii deţin permis de conducere pentru categoria D;
c)permisele de conducere eliberate pentru categoria CE, respectiv categoria DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria C1E, respectiv categoria D1E;
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
e) permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile şi pentru categoria A1;
f)permisele de conducere eliberate pentru categoria A sunt valabile şi pentru categoriile A1 şi A2, cele eliberate pentru categoria B sunt valabile şi pentru categoria B1, cele eliberate pentru categoria C sunt valabile şi pentru categoria C1, iar cele eliberate pentru categoria D sunt valabile şi pentru categoria D1;
g)permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiţia ca deţinătorii permiselor să aibă vârsta de 21 de ani împliniţi.
h)permisele de conducere eliberate pentru una dintre categoriile B, BE, C sau CE sunt valabile şi pentru categoria Tr, în anumite cazuri specifice;
i)permisele de conducere eliberate numai pentru categoria Tr sunt valabile şi pentru ansamblul format dintr-un vehicul din categoria Tr şi una sau două remorci;
j) permisele de conducere eliberate pentru categoriile D sau DE sunt valabile şi pentru vehiculele din categoria Tb."

| Tekashi69 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, deci daca dau pentru motocicleta (A), automat pot conduce (legal) și A1 și A2. La fel și cu C, D, etc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Tekashi69):

Da, asa este, vei avea trecute pe permisul de conducere si categoriile AM, A1 si A2, la fel si pentru celelalte.

3 răspunsuri:
| elemonis a răspuns:

Buna!
Nu se poate lua permisul,, dintr-un foc".
Se i-au treptat categoriile si in functie de anumite conditii.