| Robertandrei4858 a întrebat:

Salutare membri TPU. In urma cu 6 luni m-am angajat la o multinaționala in departamentul de logistica și gestiune, azi mi-a expirat contractul fără a mai fi prelungit. Intrebarea mea este pot sa ii dau in judecata prin faptul ca nu m-au anunțat cu doua săptămâni înainte de expirarea contractului? Asa am auzit. A mai trecut cineva printr-o faza de genu? Are sens? Ce rezultate ati avut?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul individual de munca pe durata determinata, cum a fost al tau, expira la data prevazuta si nu este nevoie sa te anunte, stiai data de cand te-au angajat, asa ca n-are rost sa-i dai in judecata, doar pierzi timpul si vei fi obligat si la plata cheltuielilor de judecata.

| CerCopiTec a răspuns:

Salut, nasol pentru tine sa ramai tocmai acum fara venit, nu cred ca are rost sa ii dai in judecata chiar daca nu te costa nimic la tribunalul muncii, incerca sa iti gasesti macar ceva temporar de lucru pe la firmele de catering care fac livrari la domiciliu poate in perioada asta sunt mai aglomerati si au nevoie de oameni
bafta

Bula
| Bula a răspuns:

Poti da in judecata pe oricine pentru orice, oricand.
Problema este ca - ca si acum - pierzi procesul.

Preavizul este obligatoriu doar in cazul contractelor pe termen nedeterminat.
Tu ai avut un contract de lucru pe termen determinat, la care ai cunoscut (inca de la semnare) termenul de sfarsit.