| GogoHD a întrebat:

Draga utilizatori TPU, as dori mai intai sa va spun o mica poveste.Eu mi-am luat in 2009 Internet de la Vodafone, modem.Trafic mic, viteza proasta, taxe mari.In 2011 cand a expirat contractul, nu stiu ce a fost in capul meu sa reinnoiesc.Ma rog ne aflam acum in 2012(Happy New Year), si a trecut un an fix de cand am reinnoit contractul, va expira in 2013 desigur. Dar vreau sa renunt acum, totusi, interesandu-ma de anumite informatii la 0 sucursala Vodafone, mi s-a spus ca trebuie sa platesc insumarea tuturor facturilor ramasa pana la expirarea contractului, bla bla, mai pe scurt... TAXA DE REZILIERE.Totusi,nu de curand am auzit de o lege care permite incetarea contractului fara a mai plati aceasta taxa. Exista aceasta lege, deoarece nu exista informatii concrete despre ea pe Google, s-au nu am gasit eu, insa cred ca s-a lansat in 2010 aceasta lege. Vodafone nu a auzit de ea sau ce? Vor sa ma pacaleasca? E adevarata legea?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce au spus cei de la Vodafone, cred ca au vrut sa te sperie. Nu au dreptul la o asemenea despagubire, ci doar la o despagubire care sa le acopere pierderile cauzate de reduceri de pret, acordarea unor bonusuri, a unor aparate gratuite etc, toate facute in considerarea abonamentului pe 2 ani. Citeste prevederile Legii nr.296/2004 - Codul consumatorului si Legii nr.193/2000 privind clauzele abuzive.
Prin L.161/2010 au fost modificate un articol din L.296/2004 si o litera din Anexa la L.193/2000.
Cred si ca au folosit un termen gresit "taxa de reziliere", prin taxa se intelege un pret platit pentru un serviciu, in special cele efectuate de organe ori institutii de stat, ori rezilierea nu este un serviciu. De asemenea referirea la o lege in sensul celor afirmate de ei, in legatura cu plata intregului abonament, nu este reala, nu exista o asemenea lege.
S-ar putea ca ei sa se fi referit la o prevedere a Codului civil, respectiv art.969 Cod civil vechi, in vigoare la data incheierii contractului, potrivit careia contractele legal facute au putere de lege intre partile contractante, exprimata si prin sintagma "contractul reprezinta legea partilor". N-am vazut niciodata un contract de la Vodafone, asa ca nu stiu prevederile acestuia in legatura cu rezilierea. Citeste cu atentie contractul, mai ales prevederile privind rezilierea si despagubirile pe care trebuie sa le platesti la reziliere si te lamuresti. Succes si numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Este vorba despre Legea 161/2010 :http://www.avocatnet.ro/......uzele-abuz --- citeste-ti cu atentie contractul + orice alt document(anexa la contract) incheiat cu Vodafon in care se stipuleaza ca ai beneficiat de vreo oferta speciala cu gratuitati la care ai consimtit dupa care, intreaba un avocat.

Mai mult ...este interzisa folosirea in contractele de prestari servicii, a cuvantului "taxa" (vezi taxa de reziliere) conform Codului Fiscal Roman, statul roman, autoritatile si institutiile de stat sunt singurele autorizate de incaseze sume de bani cu titlul de TAXE; toti comerciantii care activeaza in domeniul privat nu pot incasa sume de bani decat sub titulatura de comisioane, onorarii, tarife, preturi, insa nu pot sa incaseze bani cu titlu de taxe, acestea fiinde de apanajul exclusiv al al institutiilor de stat!

| bobby90 a răspuns:

Acelasi lucru am patit si eu acum 2 ani. Tot modem Vodafone(trafic aproape nul) laughing Doar ca atunci cand mai era o luna din contract mi-au zis daca vreau sa-l reinoiesc ca "vezi domne" viteza mai mare si rahaturi. Nu am acceptat. Si DA am ajuns la concluzia ca vor sa traga cat mai mult pe tine. Sunt unii care au abonamente si nu le platesc si de undeva trebuie sa-si scoata si ei banii sa nu iasa "in paguba". Un sfat: da-le m**e, ca nu au ce sa-ti facawinking

| GogoHD explică (pentru bobby90):

Deci,ai renuntat cu o luna inainte ca respectivul contract sa inceteze? Sau ai asteptat sa expire, adica o luna e o nimica toata, dar 1 an.Si cel mai naspa lucru e ca ATENTIE:VodafoneNet e singura retea de internet cu TRAFIC LIMITAT.Nu pot sa cred,si ei vor sa devina o retea dezvoltata,cand toate celelalte retele de internet au trafic nelimitat. Dupa informatiile oferite de ei(instructiuni) am citit contractul si am vazut pretul abonamentului, si l-am inmultit cu numarul de luni ramase din contract, ar trebui sa platesc o suma in jur de 630 lei, cel putin asa am calculat eu.Mai mult ca sigur, a-i ruga pe ei sa calculeze ar rezulta ori aceeasi suma ori una mai mare(laughing)

| bobby90 a răspuns (pentru GogoHD):

DA... oricum ti-am zis eu, ei trebuie sa traga pe altii care platesc si care se folosesc de serviciile lor pentru a-si acoperii pagubele lasate de altii care le-au "dat m**e". Multa bafta! Vezi ce faci cu ei ca sunt "CHITRE" laughing

| RazzyFUnik a răspuns:

U ai auzit de opc sau de a ii da in judecata pentru abuz? big grin