| Cristinecunoscutul a întrebat:

Poate cineva sa imi spuna si mie ce inseamna CAS si CASS? Stiu ca este ceva referitor la sanatate.

4 răspunsuri:
| pci27 a răspuns:

CAS: Casa de Asigurări de Sănătate
CASS:Contribuție Asigurări Sociale de Stat

| beyondbirthday a răspuns:

CAS inseamna Casa de Asigurari de Sanatate, iar CASS inseamna principalul sistem de finantare si ocrotire a sanatatii in Romania, sistem in care atat persoanle fizice cat si cele juridice contribuie cu o suma proportionala cu venitul lor, sistem care creeaza o solidaritate intre cei sanatosi si cei bolnavi, intre tineri si batrani.

| Vale_Sanda_1944 a răspuns (pentru beyondbirthday):

Si de ce platesti la Casa de asigurari 25%...de fapt asta a vrut sa intrebe. Adica pentru. ce, pentru intretinerea institutie? De fapt de ce se plateste 25% din salariu brut la CAS, asta era intrebarea. In sensul acesta intrebarea, ce este CAS.

| cacatvasile a răspuns:

CAS=contributii asigurari sociale (pensie)
CASS=contributii asigurari sociale de sanatate