| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta intre asigurarea de sanatate CASS si CNAS?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Da, daca serviciul medical respectiv e inclus in pachetul de servicii medicale pentru care esti asigurat. Probabil ca esti asigurat pentru pachetul de baza, ca toata lumea. Sunt incluse multe proceduri chirurgicale acolo. Te poti interesa despre operatia ta la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate. Pe site-ul CNAS e si un telefon de contact pe care il gasesti aici: http://www.cnas.ro/contact/relatii-publice

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Una este forma de asigurare iar a doua este instituţia care gestionează sumele încasate!

| Empathizer a răspuns:

CASS e suma de bani care se incaseaza ca asigurare de sanatate, iar CNAS e Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, care se ocupa de asigurarea contractelor cu furnizorii de servicii de sanatate, cu farmaciile si cu decontarea serviciilor medicale si a medicamentelor compensate, si are si atributii de control fata de acestia. Din pacate CNAS nu mai gestioneaza direct fondul CASS, care se incaseaza acum de catre Ministerul Finantelor. CNAS primeste lunar doar suma rezultata din facturile emise de furnizorii de sanatate si de farmacii, si banii pentru salariatii proprii, corespunzatori schemei de personal.

| anonim_4396 explică (pentru Empathizer):

Dar daca, de exemplu, am o problema de sanatate si trebuie sa ma operez, si am asigurare CASS, contribuie asigurarea la ceva?

| Empathizer a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, daca serviciul medical respectiv e inclus in pachetul de servicii medicale pentru care esti asigurat. Probabil ca esti asigurat pentru pachetul de baza, ca toata lumea. Sunt incluse multe proceduri chirurgicale acolo. Te poti interesa despre operatia ta la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate. Pe site-ul CNAS e si un telefon de contact pe care il gasesti aici: http://www.cnas.ro/contact/relatii-publice