| Marian_Rughinis_1986 a întrebat:

Salutare, salutare! happy
Știe careva care e textul de lege care nu permite bolnavilor psihic să lucreze în, securitate națională și ordine publică, sau sănătate sau
transporturi? Am căutat pe Google în zadar, poate e cineva care știe concret legea sau regulamentul care prevede așa ceva, eventual și cu ceva tabele cu anumite boli cu contraindicațiile aferente fiecărui domeniu de activitate. Mersi fain TPU!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Bareme medicale Transporturi : http://www.afer.ro/......nexele.pdf
Bareme medicale MAPN, MAI, SRI, penitenciare : http://anp.gov.ro/......dicale.pdf

| Marian_Rughinis_1986 explică (pentru alessia5158):

...un link ceva și pentru domeniul "Sănătate"?
Mersi frumos!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o singura lege. Fiecare profesie, dintre cele enumerate de tine, prevede printre conditiile de angajare si un examen medical si psihologic, asa ca sunt mai multe texte de lege, in actele normative care reglementeaza profesiile. De ex. pentru obtinerea permisului de conducere este OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare.

| doctorandus a răspuns:

Nu exista o interdictie globala pentru asa ceva. Ce-ai numit tu nu sunt profesii, sunt institutii. Iar in institutii lucreaza si contabili si femei de serviciu si administratori de PC, etc.

| Marian_Rughinis_1986 explică (pentru doctorandus):

Hai să fiu mai exact: În ce lege/ordin/regulament etc. scrie că persoanele diagnosticate cu boli psihice nu au dreptul să lucreze în domeniul sanitar ca medic/asistent medical?
Mulțumesc frumos! happy

| doctorandus a răspuns (pentru Marian_Rughinis_1986):

Nu cunosc. Pune-i aceasta intrebare lui Ioandelasal.

| Marian_Rughinis_1986 explică (pentru doctorandus):

Da, mi-a răspuns: "Caută pe net!" Mersi oricum!