| Mirceadumb a întrebat:

se pot pune bani prin plic la posta? spre exemplu pot pune un plic cu acte si in acel plic si o suma de bani? este legal?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu este nici legal si ai sansa sa-i pierzi pentru ca plicul nu are valoare. Poti sa faci un colet (o cutiuta in care sa pui si actele si banii) si-i dai o valoare echivalenta cu valoarea banilor plus echivalentul cheltuielior necesare pentru refacerea actelor. Dar mai corect este sa trimiti banii prin mandat si actele printr-un plic cu valoare declarata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa trimiti bani, dar de ce ai face asta? cata siguranta ai in posta romana sa trimiti bani printr un plic... mai ales in zilele astea cand ai atatea optiuni electronice de transfer de bani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se pot expedia bani prin scrisori postale ci foloseste optiunea de trimitere bani, Oficiul postal ofera un astfel de serviciu. Risti sa se piarda plicul ori sa fie retinut de Oficul postal, pentru incalcarea regulamentului, ori la destinatie, altcineva sa sustraga plicul din cutia postala.

| Staif a răspuns:

Nici bani, nici acte! Nu e legal. Nici sigur.
Pentru bani, ai mandatul postal. Cel simplu, fara taxa, ajunge ca si plicul (la durata). Actele, le trimiti in plic cu expediere prioripost, sau mai bine intrebi la ghiseu ce forma este acum mai sigura. Taxele nu sunt mari.