| JustDoitforme a întrebat:

Transfer de bani prin posta. Salut! Cine poate sa-mi spuna cate ceva despre acesta. De exemplu, cineva vrea sa-mi trimita 250 de lei din Bucuresti in. Brasov, eu ca sa ridic acesti bani ce trebuie sa fac? Cand merg la posta ce acte trebuie sa am, dar si ce varsta? Cand el trimite ce date trebuie sa stie despre mine?

6 răspunsuri:
| ioanionel a răspuns:

Trebuie sa stie adresa exacta si numele exact cand ii ridici trebuie sa ai buletin, daca te feresti sa iti afle adresa poti sa pui la postrestant si ridici bani direct de la posta fara sa te mai anunte acasa.

| wintage a răspuns:

S-au inventat bancile...

| JustDoitforme explică (pentru wintage):

Serios? Am pomenit ceva de vreo banca? NU asa ca nu te baga in seama aiurea.
Trebuie am 18ani+ nu?

| ioanionel a răspuns (pentru JustDoitforme):

Trebuie sa ai 14 ani si sa ai buletin!

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Trebuie sa scrie la ce oficiu postal trimite orasul sau judetul si numele tau complet ca in buletin.

| lamadae a răspuns:

Cand te duci sa ridici bani de la posta, trimisi prin mandat postal, ai nevoie doar de buletin. Cel care-ti trimite banii trebuie sa iti stie corect adresa si numele, iar cand banii ajung la posta vei fi instiintat prin mandat postal ca te poti duce sa-i ridici. Si nu e necesar sa fii major pentru a primi bani prin posta.