| TechElias a întrebat:

Aș dori să vă întreb dacă am sau nu am drepturi de autor pe fotografiile pe care le fac eu. Adică eu fac fotografii și le pun un watermark de-al meu în colț să se știe că sunt ale mele. Dar eu am drepturi de autor pe ele sau trebuie să le înregistrez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai drepturi de autor.
Pentru detalii citeste L.8/1996, cu md. si compl. ulterioare, o gasesti si pe site-ul oficial al ORDA.

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

In principiu, ai drepturi de autor implicite pe orice creatie a ta (pe care se poate avea drept de autor). Dar daca inregistrezi creatia ta oficial, este mai usor sa dovedesti in instanta ca iti apartine. Cel putin asa e in SUA, dar probabil ca e similar si in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ASa cum s-aspus exista Legea nr 8 din 14 martie 1996 privind drepturile de autor si alte drepturi conexe. Nu trebuiesa o inregistrezi nicaieri, ar fi si imposibil practic pentru un artist de fiecare data cand realizeaza ceva sa se prezinte Oficiulde inregistrare a marcilor si inventiilor sau cum s-o numi Oficiul acelaOficul Roman al Drepturilor de Autor. dar la o adica, daca te deranjeaza ceva, tu ai originalele, iar "plagiatorul" are copii. Poti oricand sa ceri in judecata pe cale civila sau penala, drepturi morale sau pecuniare.