| IIIshaneIII a întrebat:

Salutare TPU am cumparat un teren la tara pe care este amplasata o casa construita recent din B.C.A, casa nu are autorizatie de constructie si nu apare in calculatoare la primarie, ce acte sunt necesre pentru a intra in legalitate?

7 răspunsuri:
| TCosminn a răspuns:

Autorizatie de constructie si cadastru pe casa dar si pe teren. Ar fi bine sa faci si intabulare la casa. O sa te coste ceva.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca terenul este intabulat in CF pe numele tau si casa este trecuta si ea in contractul de vanzare-cumparare atunci poti face o documentatie cadastrala si pentru casa si sa o inscrii in CF, dupa care o declari la primarie.

| IIIshaneIII explică (pentru Ioandelasal):

Casa nu figureaza in acte, in actul de vanzare-cumparare scrie doar teren intravilan 353mp nimic legat de casa, casa este construita ilegal.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Ai gresit ca nu ai trecut si casa in contractul de vanzare-cumparare, se putea mentiona ca nu este intabulata.
Acum va trebui sa faci documentatia cadastrala si documentatia pentru obtinerea autorizatiei de constructie.

| IIIshaneIII explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru timpul acordat, se mai poate obtine autorizatie de constructie daca casa o afost construita fara nici o autorizatie?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Da, se mai poate obtine, adreseaza-te la primarie si vezi de ce acte ai nevoie.

| raluk27 a răspuns:

Cum ai cumparat-o?
Daca ai facut contractul de vanzare cumparare la notar, ti-a trebuit documentatia cadastrala.
Iar documentatia cadastrala nu ti-o face nimeni doar pe teren, fara sa apara casa deloc pe schita. Niciun inginer de cadastru nu face abstractie de o constructie aflata pe un teren.
Ce acte de proprietate exista pe teren?