| SasaSasa2000 a întrebat:

Salutare TPU!
Am inceput si eu o afacere cu Oua,
Vand la rude si prieteni, intrebarea este:
Exista niste taxe pe care trebuie platite in mod legal?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ca sa poti vinde legal trebuie sa iti inviintezi o societate, un pfa ceva deci trebuie mai intai sa treci pe la registrul comertului, apoi intri in legalitate...

| SasaSasa2000 explică (pentru Simpatic):

Deci ce fac este 100% ilegal?

| Mopmop a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Logic da. Insa daca nu vinzi in cantitati industriale nu atragi atentia! Insa daca o ruda sau cunostinta iti face o reclamatie atunci da, cred ca poti avea probleme.

| Simpatic a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Da,dar nu m-as pacienta daca vinzi doar oamenilor de incredere!
Insa daca maresti afacerea gandeste-te sa o deschizi cu acte cu tot ca sa fie totul legal si bine!

| SasaSasa2000 explică (pentru Simpatic):

Raspunsul Tau mi-s-a parut cel mai plauzibil.
(nici nu stiu cu exactitate ce inseamna plauzibil).

7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Teoretic e ilegal ce faci! Teoretic!
Dar stai calm pentru câteva ouă vândute pe la prieteni, rude sau vecini nu merită să te complici. Nu faci mare evaziune. Totuși dacă ții neaparat să intri in legalitate, mergi la primarie și scoate-ti un certificat de producător.