| aMpLiNcR a întrebat:

Salutare! Daca ma poate ajuta si pe mine cineva care face deja asta sau care este jurist. As vrea sa vand pe Etsy, am postat acolo cateva produse (mobila pictata, si picturi) si vad ca am potentiali clienti pe UK. Trebuie sa am firma ca sa pot sa vand? De ce taxe ar trebui sa stiu, unde se platesc, ce alte detalii dpdv legal ati putea sa imi dati va sunt recunoscator. Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa ai o firma cu forma juridica de societate (de regula SRL), conform L.31/1990 a societatilor comerciale sau sa fii inregistrat ca PFA (persoana fizica autorizata), II (intreprindere individuala) sau IF (intreprindere familiala), conform OUG 44/2008.