| efervescent99 a întrebat:

Am o problemă legată de școală:mai exact eu am citi că elevii au voie cu telefoane la școală dar la noi în școală nu avem voie,are voie directorul să schimbe regulile pe placul lui? Au zis că de mâine le vor face percheziții la copii, un răspuns serios vă rog.

Răspuns Câştigător
| 123Dragoș a răspuns:

Fiecare școală, pe lângă regulile impuse de "sus", pot să își facă propriile reguri. În unele scolii ai voie să te îmbraci cu orice, iar în altele trebuie sa fii în uniformă, de exemplu.

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa mergi cu telefonul si nu are cum sa-ti faca nimic, insa nu poti sa-l folosesti in ore. Daca te prinde cu telefonul in ore risti sa ti-l ia si sa ti-l dea inapoi cand vi cu parintii. Pana la urma ai semnat (tu si parintii tai) un contract prin care ai spus ca esti de acord cu regulamentul scolii, si poate acolo scrie clar ca esti de acord ca sa-ti fie confiscat telefonul daca esti prins cu el la scoala. Asta se intampla cand nu citeste nimeni ce semnezi. Asa ca mare lucru nu ai ce sa faci.
Exista scuze pentru ca ai telefonul la tine, la scoala. Eventual chiar oprit de tot in timpul orelor, dar daca te prinde cu el pornit sau ca il folosesti in ore nu ai nicio scuza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O prostie, n-are nimeni dreptul sa te perchezitioneze. E ca si cum cineva si-ar face o Constitutie dupa bunul plac, pastrand ce vrea doar el de acolo. Conform Statului elevului:
Art. 1
(1) Prezentul statut reglementează drepturile şi îndatoririle beneficiarilor primari ai
educației, denumiți în continuare elevi, înmatriculaţi în unitățile de învăţământ de
stat, particular sau confesional din România. Regulamentele școlare se elaborează în baza prezentului statut.

| Ara997 a răspuns:

Din cate stiu eu, telefonul este folosit la ore/teste pentru copiat mai nou. De aici pleaca problema.
Scolile au un ROI (reg. de ordine int.) in care pot stabilii reguli si masuri pentru buna funct. a procesului educational ( reguli care nu trebuie sa incalce drepturile din noul statul al elevului - in care este prevazut ca elevul are voie cu tel in timpul orelor DACA ii permite cadrul didactic. Prin faptul ca nu va permite la ora nu incalca regula. O sa-i atraga cineva atentia ca in pauze aveti dreptul si probabil va revenii asupra masurii.
La final solutia va fi probabil undeva la mijloc: in ore tel pe catedra, in pauza tel in buzunar.

| efervescent99 explică:

Știu sigur de ce vor să facă asta, pentru că majoritatea profesorilor din școala mea nu respecta regulamentul și le este frică să nu fie filamați, asta ar fi cam toată cauza și că un elev a sunat un părinte în pauză să vin tatăl ei la școală și de aici a plecat tot că nu aveți voie cu telefoane etc. directoarea școlii mele sunt 100% că are mai puțină cultură decât un elev de a7a(nu vorbesc de tehnologie, vorbesc de cum să vorbești corect etc.) oricum la anul mă mut din școala asta infectă, nu avem nici măcar condiții să ținem unele ore de curs, e o porcărie de școală, mediul rural nu ai ce să faci...

| Hunt_Lexy_1995 a răspuns:

Bineînțeles că are voie directorul să schimbe regulile. Mie mi se pare un lucru bun regula aceasta. Totuși, mai sunt elevi care au nevoie să-și sune părinții să vină să îi ia după școală sau alte probleme de genul acesta. Dacă nu există vreo necisitate în a-ți folosi telefonul la școală, atunci e un lucru foarte bun faptul că directorul a introdus regula aceasta. Elevii vor fi ceva mai atenți la ore fără telefoanele la ei.