| paqquky a întrebat:

M-am decis sa imi vand o piesa de la calculator dupa ce am inlocuit-o cu una mai performanta ('piesa' era un procesor Intel i3 de generatia a3a pentru cunoscatori). Eu l-am scos direct din calculator si l-am pus in cutia originala. Am pus anunt pe olx, m-am inteles cu un om si am reusit sa-l vand. Toate bune pana cand tipul mi-a zis ca procesorul nu functioneaza si ca mi-a facut plangere la politie pentru inselaciune (are adresa mea etc.), iar daca eu ii inapoiez banii isi retrage plangerea. Acum sa se inteleaga, eu cand am trimis coletul procesorul era in stare perfecta de functionare. Intrebarea mea esta clara : pot avea probleme in urma plangerii sale avand in vedere ca el nu are dovezi care sa ateste ca eu i-am trimis procesorul nefunctional? (chiar daca, cum am spus, el era functional).
O seara buna!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai notat seria de fabricatie a procesorului inainte sa-l trimiti?
Daca da, atunci sa ti-l trimita inapoi si-l poti verifica. Daca nu, atunci e cuvantul tau fata de a lui, eventual verificarea de catre o a treia persoana poate decide daca procesorul este sau nu defect.

Daca procesorul e defect, si atunci vinovat poti fi si tu, si el, intrucat procesorul este sensibil la modul de manipulare si depozitare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bineinteles ca poti avea, omul a plătit un lucru bun, iar in final s-a trezit cu ceva prost, tu esti vinovat, nu vinzi asa ceva fără să asiguri probă, daca il proba omul inainte si vedea la tine ca merge, iar cand il monta el singur constata ca nu merge, atunci da, era din vina lui, ca nu a stiut cum sa l monteze, acum trebuie sa i restitui omului banii, nu poti dovedii in fața politiei si a nimanui ca a functionat acel procesor cand l ai vindut, si ca vina este a clientului ca l a instalat prost, cel mai mare ghinion este cand trimiti produsul tau prin poștă, ca asa apar ne intelegeri, nu poti invinuii pe nimeni, nu stii sigur a cui este vina, tu zici ca la tine a mers, ăla zice ca l ai țepuit, cit ti a dat pe procesor? Cu cît l ai vîndut?

| paqquky explică (pentru CristiDinBucuresti):

Daca era din acelasi oras cu mine normal ca ii asiguram proba, dar asa eram din orase diferite, iar atunci cand faci plangere la politie tu (cel care a facut plangere) trebuie sa ai dovezi, nu cel care este acuzat. Atunci cand cumperi de pe olx iti asumi un risc, asta chiar daca procesorul functiona. Asa pot si eu sa-l asigur ca mi-a furat gaina de exemplu. I-am spus sa se duca cu el la un centru de calculatoare si sa i-l testeze pentru ca e posibil sa fie de la placa lui de baza sau de la sursa, dar el nu e de acord. Procesorul l-am vandut cu 180 RON.

| anonim_4396 a răspuns (pentru paqquky):

NU poti avea absolut nicio problema, le spui ca tu l-ai trimis bun. El e vinovat, politia nu se ocupa de schimburi pe OLX.