| Ungurean_Andrei_1999 a întrebat:

Salutare TPU.
Pot sta internat pe asigurarea de sanatate a tatalui meu?
Eu am 23 ani si nu muncesc, si nu am asigurare medicala. In caz de sunt internat, pot beneficia de gratuitate pe asigurarea tatalui meu?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, pot fi coasigurati doar parintii si sotul/sotia, conform L.95/2006, rep. in 2015, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 224
  (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei, în condiţiile art. 154 din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare:
  c) soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;"
Daca nu esti angajat poti incheia un contract de asigurare de sanatate cu Casa de Asigurari de Sanatate din judetul tau de domiciliu.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti, insa depinde pentru ce esti internat, daca e urgenta nu ai nici macar nevoie sa fii asigurat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Ca să ai asigurare medicală chiar dacă nu muncești,
mergi la CASS și plătești pentru un contract de asigurare pe suma minimă. Ca să aibă efect imediat trebuie achitat pe șase luni anterioare.

| Freya1 a răspuns:

Nu poți decât pe a sotului/soției.
Dar dacă te ști cu probleme mai bine mergi la casa de asigurari, plătești o asigurare de sănătate și îți rezolvi problemele.