| RAY a întrebat:

Se merita sa ai o asigurare de sanatate medicala nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Se merita sa ai o asigurare medicala de stat. Pentru ca e obligatorie prin lege si sistemul, atunci cand te prinde la nevoie, te obliga sa platesti din urma, cu majorari. Doar daca esti milionar si poti sa platesti integral serviciile medicale si medicatia iti poti permite sa ti se falfaie de asigurarea medicala. Totusi e de retinut ca multe unitati sanitare private cu servicii de lux au si contract cu Casa de Asigurari de stat, care le permite sa-si ofere serviciile mai ieftin, omul platind doar diferenta dintre pretul lor si suma decontata de asiurarile de stat.

| RAY explică (pentru Empathizer):

Inteleg,nu sti in strainatate cum e asigurarea?

| Empathizer a răspuns (pentru RAY):

Acolo asigurarile de sanatate, fie private, fie de stat, ofera pachete de servicii medicale, dupa punga omului. De regula, cele mai scumpe acopera aproape tot, unele chiar si serviciile stomatologice. Sa nu alegi niciodata cea mai ieftina asigurare, daca poti sa-ti permiti ceva mai bun.

| RAY explică (pentru Empathizer):

Daca pleci dincolo tot e bine sa ai in Romania nu?

| Empathizer a răspuns (pentru RAY):

Numai daca ai de gand sa te intorci foarte des. Altfel poti beneficia de cardul european de sanatate, eliberat de asiguratorul tau din tara de rezidenta, daca ti se intampla ceva neprevazut aici.

| RAY explică (pentru Empathizer):

Eu sunt la seral am asigurare dar trebuie sami depun dosarul de aia eram curios dar sigur ca se merita sanatatea e importanta

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| zozo74 a răspuns:

Desigur absolut obligatoriu insa sa nu aveti mari asteptari de la sistemul medical romanesc Bafta

| RAY explică:

E bun blogul, nu prea descarc programe ca am un pc varza si un windows care se strica usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este obligatoriu nu prea sint de acord dar asta este Romania ce sa facm ne chinuim ca de cant o fost basescu suspendat cred ca o sa traim mai binehappy bafta!