| Saiko93 a întrebat:

Salutare TPU, un amic mi-a adresat o intrebare destul de interesanta:

Poate fi reclamat cineva la politie (dandu-i datele personale, evident) si sa ramana anonim faptasului cand e interogat?

Eu nu stiu daca se poate la noi, desi nu m-ar mira sa existe o asemenea lege sau metoda, cum ar fi spre exemplu in SUA cu detinutii...

Doresc sa-mi spuna doar cei care au avut o asemenea situatie (nu ma refer la detinuti...) va rog frumos. Dau funda!

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu. Cand reclami pe cineva, identitatea ta ii va fi facuta publica faptasului. Regula e ca sa previna abuzuri, unde reclami pe cineva pe naspa doar ca sa ii faci rau.

| Saiko93 explică (pentru Wr3nch):

S-a legat de amicu meu un tigan... la vechiul servici si intreba fiindca nu stie daca omu are probleme la cap sau de are satra

| Wr3nch a răspuns (pentru Saiko93):

Sa nu il reclame, ca isi face mai mult rau. Vine ala dupa peste el cu prietenii.

| Saiko93 explică (pentru Wr3nch):

Pai. Aia zic Nu exista o solutie pentru acest tip de situatie? A mancat unu de el si ala crede ca minte cand ii explica frumos ca nu a facut nimic rau...