| IlieRescu a întrebat:

Vreau o părere și mă scuzați dacă întrebarea/întrebările adresate o să sune penibile sau incorect adresate. Vreau să vă spun că modelul de fișa postului contabil am luat-o de aici: http://www.contabilitateafirmei.ro/fise_de_post/fisa_de_ post_contabil.htm
Cam toate modelele de fișe a posturilor le iau de acolo. E ok site-ul? Dacă pun la atribuții ca: "verificarea, crearea și completarea actelor contabile conform legii și modelelor legale în vigoare" sau "legalizarea actelor contabile (spre exemplu contractele de munca) conform procedurilor legale" sună ok sau se deduce din celelalte atribuții? Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de parere ca este o fisa destul de buna si nu mai trebuie adaugat altceva, decat daca este la o firma mica si primeste si alte atributii, cum ar fi de personal.
Referitor la exemplele date de tine:
-Prima atributie nu mai este necesara, se regaseste in atributiile prevazute.
-Actele contabile nu se legalizeaza iar contractul de munca nu este act contabil.
De altfel legalizarea o face numai un notar public sau, in unele cazuri speciale, secretarul consiliului local sau functionarii consulari (in strainatate).

| IlieRescu explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de răspuns. La a doua atribuție mă refeream ca actele din firmă ce țin de contabil, spre exemplu contractul de muncă, contabilul să se ducă la instituția/instituțiile responsabile pentru a face legal acel contract, după ce este introdus in revisal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IlieRescu):

Contractul este absolut legal dupa ce a fost semnat de ambele parti, angajator si angajat. Ca acesta trebuie inregistrat la ITM este strict o problema de depunere a lui la ITM. Asa cum am spus un contabil, intr-o firma mica, poate primi si atributii de personal, inclusiv sa se ocupe cu inregistrarea la ITM a contractelor de munca.

| IlieRescu explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de răspuns. Înseamnă că acest contract de muncă trebuie tipărit în 3 exemplare, cate unul pentru fiecare parte și unul pentru ITM nu? Și când îl înregistrez în revisal, îmi dă presupun acea serie care trebuie trecută în susul paginii nu? Mersi că mă asculți și îmi răspunzi, că sunt greu de cap și nou în afaceri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IlieRescu):

Da, asa este.