| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Vreau sa-mi rezerv un sejur in Bulgaria pentru vacanta de vara, insa prietena mea nu are inca 18 ani. Ce acte imi trebuie pentru ea sa poata iesi din tara, sa poata participa la sejur? Cum se procedeaza?

Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.248/2005, cu md. ulterioare, art.30, are nevoie de o declaratie a parintilor, autentificata la un notar public, prin care isi dau acordul sa plece in Bulgaria si te indica ca insotitor major. Ii mai trebuie cartea de identitate. Numai bine!

| Estera123 a răspuns:

Iti va trebui o procura (pe care o veti faci la notar) semnata de ambii parinti prin care 'o va incredinta' pe ea tie. Apoi buletinul, atunci cand va iesi din tara. Te sfatuiesc sa ai la tine si certificatul ei de botez si al tau si copii de pe toate actele. Eu am patit o chestie urata cand am vrut sa ies din tara cu avionul. La vama, tipul de acolo era mai al naibii (sau cerea spaga) si a controlat-o pe mama (fiind divortata si recasatorita) pana si la certificatul ei de nastere. In cazul in care pe parinti sau pe unul din parinti ii cheama diferit decat pe fata, ar fi bine sa ii iei certificatul ei de botez. Distractie placuta!

| Dumitrache_Catalin_1989 a răspuns:

Multumesc de raspunsuri! Eram derutat pentru ca am o prietena in Germania si ea de exemplu, de la 16 ani a calatorit singura (cu avionul) fara nici o problema in diverse tari precum Spania, Irlanda, Italia, Grecia. etc