| Lucian1989 a întrebat:

Salutare! Vreau sa vand masina, iar printre actele necesare mi se cere si Certificatul de Atestare Fiscala privind Impozitele si Taxele Locale. M-am logat in Spatiul Virtual ANAF, am Solicitat documentul, dar apoi mi se pun o multime de intrebari la care nu stiu ce trebuie sa bifez (Da sau Nu):

1. Solicit completarea Sectiunii C din certificatul de atestare fiscala "Informatii pentru verificarea eligibilitatii contribuabililor pentru accesarea fondurilor nerambursabile"

2. Solicit completarea Sectiunii D din certificatul de atestare fiscala "ALTE MENTIUNI" cu detalierea informatiilor de la sectiunile A si B din certificat

3. Solicit completarea Sectiunii D din certificatul de atestare fiscala "ALTE MENTIUNI" cu sumele certe, lichide si exigibile pe care le am de incasat

4. Solicit completarea Sectiunii D din certificatul de atestare fiscala "ALTE MENTIUNI" cu precizari referitoarea la starea obligariilor fiscale (Executare Silita/Suspendarea de la Executare Silita in conditiile legii/Alta stare).

Am intrebat pe suport spv, dar am primit unnraspuns stil chat gpt.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand certificatul de atestare fiscala, in cazul expus, se obtine de la primaria localitatii de domiciliu si nu de la ANAF.
In al doilea rand, in prezent, nu se mai cere acest certificat pentru transcrierea dreptului de proprietate de catre cumparator, a fost inlocuit cu dovada ca masina a fost inregistrata la compartimentul de impozite si taxe de la primaria cumparatorului, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 8
  (1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza depunerii următoarelor documente:
  a) cererea solicitantului, al cărei model este prevăzut în anexă; în cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona în mod explicit acest lucru în cuprinsul cererii;
  b) dovada înregistrării în evidenţele organelor fiscale ale autorităţilor administraţiei publice locale în a căror rază de competenţă noul proprietar sau utilizatorul, în cazul vehiculelor care fac obiectul unui contract de leasing, îşi are domiciliul, sediul ori reşedinţa, în cazul persoanelor fizice cu domiciliul în străinătate;
c) cartea de identitate a vehiculului, în original şi în copie;
  d) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în forma prevăzută de lege la data dobândirii dreptului de proprietate, în original şi în copie. În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta şi documentul care să ateste dreptul legal în virtutea căruia persoana poate folosi vehiculul, în original şi în copie; în cazul în care vehiculul este folosit în sistem leasing se poate prezenta un extras din contractul de leasing, care să conţină cel puţin părţile, obiectul şi durata contractului, datele de identificare ale vehiculului şi semnăturile părţilor;
e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie. În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta actul de identitate sau, după caz, documente care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
  f) dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate a acesteia;
  g) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate a acesteia;
  h) abrogată; 12.06. 2017
  i) certificatul de înmatriculare emis pe numele fostului proprietar;
  j) plăcuţele cu numărul de înmatriculare şi, după caz, plăcuţele a căror combinaţie a numărului de înmatriculare a fost păstrată anterior de către solicitant, în condiţiile art. 27 alin. (1);
k) dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare;
  l) dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare, cu excepţia cazului în care acestea se transferă automat noului proprietar, în condiţiile art. 24 alin. (4) din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările şi completările ulterioare, sau acesta a optat anterior pentru păstrarea unei combinaţii a numărului de înmatriculare, în condiţiile art. 27 alin. (1), iar forma, dimensiunile şi conţinutul plăcuţelor îndeplinesc cerinţele din standardele în vigoare;
  m) abrogată; 12.06. 2017
  n) procura specială în formă autentică, după caz.
  (2) Documentele originale prevăzute la alin. (1) lit. d) şi e) se restituie pe loc, după confruntarea copiilor cu acestea. Plăcuţele cu numărul de înmatriculare prevăzute la alin. (1) lit. j) se restituie pe loc solicitantului, când acestea se transferă automat noului proprietar sau dacă fostul proprietar a optat pentru păstrarea combinaţiei numărului de înmatriculare şi numai dacă acestea îndeplinesc cerinţele impuse de standardele în vigoare, iar combinaţia numărului de înmatriculare nu a fost restricţionată conform legii. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu eliberarea certificatului de înmatriculare a vehiculului sau a documentului prevăzut la art. 4 alin. (3)."

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Certificatul ala il scoti de la taxe si impozite de la primarie nu de la Anaf din spv